PRAHA, BRATISLAVA. Je to jeho prvý triumf. V roku 2000 neuspel pri voľbách do Senátu, v roku 2004 sa nepresadil na kandidátke ČSSD vo voľbách do Európskeho parlamentu, o rok neskôr zase nedočiahol na post predsedu pražskej organizácie ČSSD. Aj do premiérskeho kresla sa v apríli 2005 dostal na rok tiež len ako náhrada za Stanislava Grossa.
Víťazstvo v krajských voľbách si preto vychutnáva. Prvýkrát od júna 2006, keď ho na čele vlády vystriedal Mirek Topolánek, je jeho cieľ – zosadiť pravicovú vládu – na dosah.
Komunisti ochutnajú moc
Už zajtra sa bude v českom parlamente hlasovať o dôvere vlády. Paroubkovi však chýba v parlamente päť hlasov, aby Topolánkov kabinet potopil. Cez televíziu preto vyzval sivú eminenciu ČSSD Miloša Zemana, aby prebehlíkov zo strany pritiahol naspäť. Má to však jeden háčik. Zabudol to povedať Zemanovi.
Okrem najvyššej politiky chce Paroubek úplne odstaviť ODS aj v regiónoch. Ráta najmä s komunistami, ktorí tak po 19 rokoch majú reálnu šancu dostať sa k moci. A to aj napriek tomu, že na bohumínskom zjazde ČSSD v roku 1995 socialisti zakázali spoluprácu s KSČM.
„Ten zákaz je už dávno vyšumený,“ citovali Hospodářske noviny šéfa komunistov Vojtěcha Filipa. Sám Paroubek chce hovoriť s partnermi, ktorí mu pomôžu splniť jeho predvolebné sľuby.
Dvojaký zdravotný systém
Pri zrušení poplatkov u lekára je spolupráca s ODS vylúčená, keďže práve občianski demokrati tieto poplatky zaviedli. Ich zrušenie bude prvým dôsledkom víťazstva sociálnych demokratov. Dotkne sa asi stovky krajských nemocníc a lekární.
Namiesto pacientov budú 30korunové poplatky hradiť kraje. Kritici varujú, že kým v krajských nemocniciach sa tieto poplatky vyberať nebudú, štátne a súkromné nemocnice pri nich zo zákona ostanú. Obávajú sa tiež odlevu pacientov, ktorí budú chcieť ušetriť. Na preplácanie poplatkov kraje potrebujú desiatky miliónov, ktoré môžu v rozpočte chýbať na kultúru či opravu ciest. (toh)