BRATISLAVA. V januári zvýšia aj invalidné a starobné dôchodky, ktoré poberajú ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Na ich výšku (presnejšie na výšku príjmov) sú naviazané niektoré štátne dávky a mnohí takíto penzisti sa obávajú, že o ne spolu s januárovou valorizáciou hneď aj prídu.
Nemusia. Ich zvýšený príjem v roku 2009 budú úrady posudzovať po prvýkrát až v roku 2010. Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú posudzuje parlament, by navyše doterajšiu hranicu príjmov pri peňažných príspevkoch na kompenzáciu zvýšených výdavkov mala od januára zmeniť z dvojnásobku životného minima na trojnásobok. Ide o príspevky na diétne stravovanie, na hygienu a opotrebovanie šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, na prevádzku osobného motorového vozidla a na starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom.
Nárok na ne po novom budú mať aj tí, ktorí napríklad popri dôchodku majú aj nízky zárobok z pracovnej činnosti.
Až o dva roky
Na posudzovanie nároku na peňažné príspevky na kompenzáciu sa príjem zisťuje raz do roka v septembri. „Napriek tomu, že v januári budú mať poberatelia vyšší príjem, pretože pre valorizáciu budú mať vyšší dôchodok, do príspevkov sa to nepremietne. Pri priznávaní sa vychádza z príjmu vždy za predchádzajúci rok,“ hovorí Lýdia Brichtová z oddelenia sociálnej pomoci ministerstva práce. To, že prvého januára zvýšia dôchodok, sa poberateľom penzie môže prejaviť najskoršie pri posudzovaní príjmu až v septembri o dva roky.
Aj tomu, kto si podá v januári 2009 žiadosť o peňažný príspevok na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, budú posudzovať nie nový, od januára valorizovaný dôchodok, ale príjem z roku 2008.
Z dvojnásobku trojnásobok
Ďalšou novinkou má byť aj zmena násobku posudzovaného príjmu pre pridelenie príspevkov na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Príspevky na zvýšené výdavky, ako napríklad na diétne stravovanie, prepravu a podobne, v súčasnosti možno získať len vtedy, ak postihnutý človek nemá príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima, čo znamená dvakrát 5 390 korún (179 eur), teda 10 780 korún (358 eur).
Túto podmienku návrh novely mení. Namiesto dvojnásobku sa bude posudzovať trojnásobok životného minima. Na príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov by mal mať od januára nárok každý ťažko zdravotne postihnutý človek, ktorého príjem neprekročí až trojnásobok životného minima (trikrát 5 390 korún, teda 16 170 korún).
Ak občania o takéto dávky už žiadali, napríklad tento rok, a nevyhoveli im preto, že mali vyšší príjem, alebo poberateľom pre prekročenie dvojnásobku životného minima príspevky zastavili, musia od januára o ne znovu na úrade práce požiadať. Ak ich príjem neprekročí trojnásobok a splnia ďalšie podmienky nároku, príspevok im v prípade prijatia novely zákona vyplatia.
Zavedú paušál
Doterajší spôsob stanovovania príspevku starobným dôchodcom pri opatrovaní inej osoby sa môže od januára zmeniť. V súčasnosti sa týmto žiadateľom výška príspevku za opatrovanie vypočíta tak, že sa odpočíta napríklad od sumy šesťtisíc korún (v prípade, že penzista opatruje jedného človeka) päťdesiat percent dôchodku a doplatí sa čiastka do šesťtisíc korún (199 eur).
Ak však parlament schváli novelu zákona o kompenzáciách v navrhovanom znení, pri príspevku za opatrovanie sa už nebude posudzovať príjem penzistu, ktorý opatruje, no od januára sa bude vyplácať každému paušálna suma dva a pol tisíca korún mesačne (83 eur).
Pre tých, ktorí už poberajú vyšší príspevok, sa situácia nemení a budú naďalej poberať ten príspevok, ktorý im už priznali.
(ht)