BRATISLAVA. Iste, každá žena je jedinečná. V snahe o racionálne usporiadanie spoločnosti, organizácií, inštitúcií a v neposlednom rade rodiny sa však na tento fakt málo prihliada. Netradičné riešenia rešpektujúce jedinečnosť človeka navyše mávajú za následok snahy ďalších zabezpečiť si podobnú mieru slobody a ich „neposlušnosť“, nerešpektovanie či spochybňovanie formálnych autorít a skostnatelých pravidiel.
Drobný precedens môže spustiť domino-efekt, ktorý otrasie stabilitou štruktúr a postov.
Koučing nemôže zaujímať neutrálny postoj v konflikte záujmy spoločnosti, firmy oproti záujmom koučovanej pracovníčky.
Podpora aj proti rozhnevanému vedeniu
Koučovaná zamestnankyňa môže očakávať plnú podporu kouča pri realizácii aj takých jej zámerov, na ktoré zamestnávateľ, platiaci aj koučovi, reaguje s nevôľou.
Napríklad umožiť jej plnenie niektorých pracovných úloh formou home office, práce z domu.
V takejto situácii je kouč povinný prepracovať sa v sebe k jasnému postoju, teda či dokáže, alebo nedokáže pevne stáť pri koučovanej pracovníčke a podporovať ju aj vtedy, keď dôsledkom jej sebarozvoja je okrem iného rozhnevaný manažment firmy.
Súvisí to so zrelosťou kouča, s jeho osobnou mierou slobody sebaprejavovania a nezávislosti od vonkajších autorít, ale aj súdnosťou a zmyslom pre adekvátnosť.
Úspešnosť koučingu je ohrozená, ak je koučovaná osoba odvážnejšia, nezávislejšie zmýšľajúca než kouč.
Vtedy sa kouč stáva len ďalšou prekážkou na ceste koučovanej k slobodnejšej sebarealizácii.
Kouč nesmie odsudzovať za žiadne rozhodnutia
Na prvý pohľad sa zdá, že ľudia riešia rovnaké problémy a úlohy.
Koučing však poskytuje priestor pre hľadanie originálnych riešení, aké často nenachádzame v okolí. Kouč je často prvý človek, v prítomnosti ktorého si koučovaná otestuje, či je pre ňu i kouča určité riešenie emocionálne a morálne únosné. Niekedy plne postačuje k realizácii predstáv koučovanej, ak je kouč jediný človek, ktorý ju neodsúdi za jej rozhodnutie, konanie a poskytne jej plné porozumenie.
Pokiaľ na koučovi vidí prijatie a rešpektovanie jej potrieb, dokáže sa zmobilizovať k mimoriadnym činom.
Môže ísť napríklad o zverejnenie intímneho vzťahu s nadriadeným či podriadeným alebo požiadanie partnera, aby určitý čas zostal s dieťaťom doma na materskej dovolenke.
Najskôr psychoterapeut
Rozpad manželstva, starostlivosť o deti počas rozvodu a po rozvode, osamelosť, pokusy o nový partnerský vzťah, pocity nepohody a sklamania zo života, tým všetkým je kouč pripravený prechádzať s koučovanou.
Prípadne jej odporučí najskôr prijať pomoc od psychoterapeuta. Koučing je na mieste, keď koučovanej nebráni v aktivite zaplavenie emóciami, teda prežívanie úzkosti, smútku, sklamania, spochybnenia zmyslu vlastnej existencie.
Kouč je účinný pri analýze správania a rozhodovania sa, pri dosahovaní zmien v postojoch, a tým v konaní a rozhodovaní, pri plánovaní pracovnej i súkromnej budúcnosti, len ak je u koučovanej dostatočná miera sebadôvery a odvahy realizovať zmeny.
Psychoterapeut pomáha v akútnych fázach psychických zranení, keď sú bolesť z opustenia, úzkosť či hnev intenzívne a potrebujú čas, aby odzneli. V rámci odbornej prípravy koučov je venovaná pozornosť aj spoľahlivému rozlíšeniu, či koučovanej osobe dovoľuje jej psychické rozpoloženie vystaviť sa záťaži, ktorá je s koučingom spojená.
Autor: Zuzana Müllerová (Autorka pracuje vo HR Coach)