BRATISLAVA. Prvé dlhšie trvajúce zamestnanie zvyčajne významne ovplyvňuje ďalšie rozhodnutia pracovníčky ohľadom svojej kariéry i súkromného života.
Čoraz viac žien štartuje kariéru vo veľkých medzinárodných spoločnostiach, kde sa bežne vyžaduje uprednostnenie práce pred súkromným a rodinným životom. Práca nadčas sa stáva súčasťou životného štýlu. Medziľudské vzťahy a voľnočasové aktivity sa redukujú na ľudí z práce a teambuildingové akcie. Aj možnosti zoznámiť sa s potenciálnym partnerom sú limitované pracovnými aktivitami.
Mladé ženy majú presné predstavy o svojom profesijnom vývoji a smerovaní. Pracujú na rýchlej a strmej kariére, nakoľko súčasná situácia na trhu práce takýto postup umožňuje.
Matky mladých žien vnímajú ženskú rolu odlišne
Problémom sa stáva uvoľnenie priestoru pre spolužitie s mužom, výber životného partnera, načasovanie materstva a budovanie domova akoby na úkor času stráveného v práci.
Mladé ženy v sebe bolestne riešia generačné nedorozumenia s matkami, ktoré majú celkom inak zadefinovanú tzv. ženskú rolu.
Dcéry sa pohybujú v kultúrne zmiešanom prostredí, denne spolupracujú s cudzincami a často cestujú do zahraničia.
Opúšťajú tradičné rodinné hodnoty, ktoré ich formovali v detstve a pokúšajú sa stihnúť viac než ich matky, zvládnuť niekoľko rol súbežne.
Tieto kompetentné a aktívne ženy napriek možno závideniahodnej pracovnej sebarealizácii prežívajú často smútok a pochybnosti spojené s nevyjasnenou ženskou identitou, pocity vykorenenosti či vákua v intímnych vzťahoch.
Majú obavy záväzne si zvoliť životného partnera a prijať rolu partnerky a matky. Museli by prerozdeliť čas a energiu, ktorú vkladajú do roly manažérky či špecialistky v zamestnaní, a to je náročná výzva.
Odrádza ich predstava, že k dlhodobému potláčaniu svojich potrieb na náročnom pracovisku by sa pridalo ešte obmedzovanie partnerom v rámci spoločného bývania, trávenia voľného času a plánovania budúcnosti.
Hľadajú svoju tretiu cestu medzi údelom tradičnej gazdinky a osamelosťou sebestačnej, prácou pohltenej individualistky.
Tieto koučingové témy efektívne zvláda kouč, ktorý nezastáva extrémne názory na ženskú rolu, čiže nemá sklon vmanévrovať koučovanú do svojich predstáv o správnej žene, ale napomáha jej objavovať vlastnú cestu a vlastnú identitu.
Po návrate z materskej treba povzbudzovať
Inou koučingovou výzvou je nadviazanie na úspešnú kariéru po materskej dovolenke.
Po „vypadnutí“ z pracovného kolotoča a trávení času v úplne inom prostredí žena pociťuje zníženú sebadôveru v dôsledku sociálnej izolácie počas mesiacov strávených prevažne v spoločnosti detí a iných mamičiek.
Návrat na pôvodné pracovisko alebo výber nového zamestnania sú spojené s najrôznejšími obavami zo zlyhania a pochybnosťami o vlastných kvalitách, ktoré súvisia so sebapodceňovaním.
Kouč takémuto správaniu rozumie a dokáže sústavne, trpezlivo dodávať žene odvahu.
Autor: Zuzana Müllerová (Autorka pracuje vo firme HR Coach)