BRUSEL. Vidina plnohodnotného českého predsedníctva únie sa dostáva pod nebývalý tlak. V Bruseli sa rozmnožili úvahy, ako využiť francúzske vedenie a predĺžiť ho i za január 2009, keď sa kormidla chopia Česi.
Rešpektovaný flámsky denník De Standaard s odvolaním na ľudí z okolia Nicolasa Sarkozyho napísal, že hlavný právnik únie Jean-Claude Piris už dostal za úlohu preskúmať možnosti zabezpečenia „kontinuity“ na čele únie po konci francúzskeho šéfovania - inak povedané, ako oneskoriť české vedenie klubu. Spolupracovník Pirisa to pre SME jednoznačne odmietol a informáciu označil za „výmysel“.
Kto sa bojí Česka
Špekulácia prezrádza rastúcu nervozitu v únii z toho, čo sa bude diať na budúci rok.
V bruselskom zákulisí sa hovorí, že konflikt v Gruzínsku a finančná kríza ukázali, že únia potrebuje silné vedenie.
Pretože Lisabonská zmluva, ktorá uvádza funkciu stáleho predsedu bloku pre írske NIE nevstúpila do platnosti, v únii sa i naďalej budú striedať polročné predsedníctva. A od prvého januára ho prevezme Česko, krajina s euroskeptickým prezidentom na čele a vládou, ktorá sa zmieta v kríze. Nepomáhajú ani výroky Václava Klausa, že predsedníctvo je len „taká hra na demokraciu, ale vážna vec to nie je“.
V Bruseli sa mimo záznamu stále častejšie hovorí, že únia potrebuje Lisabon práve ako hrádzu proti „experimentom“ typu českého predsedníctva.
Vicepremiér pre záležitosti únie Alexander Vondra pripustil, že cíti „také tendencie niekoľko týždňov“, sám si ich však vysvetľuje ako „tlak na Írov“. Dôrazne odmietol, že Česi predstavujú riziko pre klub. „Naše predsedníctvo zvládneme. Nič iné neviem pripustiť,“ povedal.
Právo je na strane Prahy
Na svojej strane má česká vláda zákon. Predsedníctvo je garantované právom únie a nie je možné ho krajine odobrať ani nijako formálne oklieštiť bez zmeny základných zmlúv.
Zmluvné pravidlá sú však jedna vec, politická realita druhá. A v tomto prípade sa rysuje prvý projekt, ktorý by mohol českú úlohu v únii oslabiť. Je ním nápad Nicolasa Sarkozyho prevziať vedenie takzvanej Eurogroup, euroskupiny, ktorá riadi euro. Ide o neformálne združenie ministrov financií štátov eurozóny, ktorému schôdzky predchádzajú rokovania šéfov štátnych pokladní z celej dvadsaťsedmičky.
Sarkozy si podľa francúzskej tlače želá posunúť Eurogroup na stretávanie šéfov štátov a vlád krajín eurozóny a rád by im predsedal.
Kedže všetky krajiny, vrátane Česka, ešte euro nemajú, nemusel by to byť problém. Lenže je tu riziko, že šestnástka eurozónnych štátnikov sa bude baviť i o iných veciach než len o spoločnej mene. A v takom prípade by české vedenie mohlo byť odsunuté na druhú koľaj.