Bratislava 23. októbra (TASR) - Tragický osud troch študentov vo vykonštruovanom komunistickom procese dokumentuje kniha Odkaz živým, ktorú dnes prezentovali v Bratislave.
"Kniha prispieva k mapovaniu politických procesov. Niekedy sa číta ako detektívka, niekedy ako špionážny román, avšak s tragickým koncom," predstavil ju Ivan Petranský, recenzent a predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, ktorý dielo vydal.
Autorom knihy je historik Róbert Letz a na vyše 200 stranách podrobne dokumentuje vykonštruovaný proces s doteraz neznámym pozadím, ktorého obeťami sa stali Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár. Všetci traja boli od malička kamaráti a v čase štúdií na trenčianskom gymnáziu prejavovali nespokojnosť s komunistickým režimom. V roku 1949 ich štátna moc odsúdila na doživotné väzenie a o rok neskôr v ich neprítomnosti na trest smrti. Vo februári 1951 boli popravení v bratislavskom Justičnom paláci.
"Neľudský režim potreboval obete, aby dokázal, že je silný," konštatoval autor knihy.
Na prezentácii sa čítali listy, ktoré napísali odsúdení rodinám i zápisnica z postupnej popravy troch odsúdených. Premietal sa aj dokumentárny film, v ktorom je dôkaz, že Púčik už pred 50 rokmi prostredníctvom letákov šíril ideu spoločenstva slobodných európskych štátov.
ep zll