ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Európsky parlament dostal tému porušovania ľudských práv v Číne znovu do popredia. Po tom, ako pekinský režim zorganizoval veľkolepé letné olympijské hry, sa rozhodol oceniť jeho uväzneného kritika.
Chu Ťia obhajuje doma slobodu slova a politických väzňov a požaduje prešetrenie masakru z roku 1989 na Námestí nebeského pokoja. Tento rok bol horúcim kandidátom na Nobelovu cenu za mier, ktorú nakoniec získal fínsky mierový vyjednávač Martti Ahtisaari.
Cena „podvracačovi“
To, pred čím Peking varoval už Nobelov výbor v Osle, nakoniec europoslancov neodradilo. Ocenenie Európskeho parlamentu Ťia zastihlo vo väzení. Komunistický režim ho štyri mesiace pred začiatkom augustových olympijských hier zatvoril za „podvracanie štátnej moci a socialistického systému.“ Na tri a pol roka.
„Udelením ceny Chu Ťiovi Európsky parlament odhodlane a rezolútne oceňuje všetkých čínskych aktivistov za ľudské práva v ich každodennom boji za slobodu,“ píše sa vo vyhlásení predsedu europarlamentu Hansa-Gerta Pötteringa.
Cenu spolu s diplomom a šekom na 50tisíc eur by mali Chu Ťiovi odovzdať 17. decembra v Štrasburgu.
Ocenenie pomenované po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi Európsky parlament udeľuje od roku 1988 „za príspevok k boju za ľudské práva a demokraciu“.
Motivácia pre disidentov
„Väčšina obyvateľov Číny to bude vnímať prostredníctvom oficiálnej tlače, ktorú ovláda režim,“ povedal sinológ Martin Slobodník z Univerzity Komenského. Pripustil však, že ocenenie Ťiu povzbudí ďalších environmentálnych alebo politických aktivistov v najľudnatejšej krajine sveta.
„Rozhodnutie má predovšetkým symbolický význam, preto dúfam, že udelenie tohtoročnej Sacharovovej ceny vyjadruje postoj viacerých krajín únie,“ povedala Gabriela Šuvadová z organizácie Človek v ohrození.
Zatieni summit?
Komunistický režim správu zo Štrasburgu privítal s nevôľou. Hovorca ministerstva zahraničia Liu Jianchao vyhlásil, že udeliť cenu „väznenému kriminálnikovi“ je zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny a porušením medzinárodných noriem. Rozhodnutie však nezatieni summit ASEM, dodal Jianchao.
Rozhodnutie europarlamentu nemohlo prísť v citlivejší čas. Lídri Európskej únie mali dnes priletieť do Číny na summit, kde majú diskutovať o spoločnom postupe pri riešení svetovej finančnej krízy.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso uviedol, že témou stretnutia budú aj ľudské práva.
Svedomie Číny
Obhajuje disidentov a požaduje úradné prešetrenie masakry na Námestí nebeského pokoja z roku 1989.
Bojoval proti ničeniu obytných štvrtí na výstavbu olympijských štadiónov a šírenie HIV/AIDS.
O stave ľudských práv v Číne vypovedal pred europarlamentom minulý rok.