BRATISLAVA. V roku 2009 sa začne nové oddlžovanie nemocníc, sľúbil to včera minister zdravotníctva Richard Raši. Vláde pripravil tri možnosti, ako by to bolo možné. „Po prvé – návratná finančná výpomoc, po druhé – vytvorenie agentúry na riadenie dlhu a po tretie – dotácia zo štátneho rozpočtu,“ povedal. Sám minister sa prikláňa najviac k prvej možnosti.
Bývalému ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi sa Rašiho plán nepozdáva. „Ministerstvu ide len o formálne oddlženie nemocníc, aby mohlo čerpať eurofondy,“ povedal bývalý minister zdravotníctva Rudof Zajac. Podmienkou čerpania eurofondov je totiž podľa neho hospodárenie bez dlhov.
Pôžička na dlh
Oddlženie, ktoré preferuje minister Raši, by vyzeralo tak, že štát by uhradil dlhy za nemocnice. Tie by ich v dôsledku lepšieho hospodárenia splácali v budúcnosti. Peniaze by mali začať vracať po dvoch rokoch od poskytnutia pôžičky a vrátiť by ju mali v priebehu 15 rokov. „Chceme takto motivovať nemocnice, ktoré stále vytvárajú dlh, aby zlepšili svoje hospodárenie a potom mali možnosť získať od štátu peniaze na jeho splatenie,“ povedal minister.
Peter Pažitný z Health Policy Institute si myslí niečo iné: „Motiváciou môže byť jedine zisk, respektíve krach. Kým nebudú štátne nemocnice akciovými spoločnosťami, dovtedy budú v strate, lebo v nej môžu byť,“ povedal.
Druhý spôsob oddlženia
Ďalšou z možností oddlženia nemocníc je vytvorenie štátnej agentúry, ktorá by mala za úlohu nemocnice zbavovať dlhov. Hlavný rozdiel oproti oddlžovaniu cez spoločnosť Veriteľ počas Dzurindovej vlády by bol v tom, že Rašiho plán nepočíta s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti.
„Osobne som pôsobil v komisii, ktorá pripravovala prechod štátnej nemocnice na akciovú spoločnosť. Ak by bol prechod uskutočnený, tak do dvoch mesiacov by bola v krachu, preto som zásadne proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti,“ povedal minister.
Toto tvrdenie je podľa Pažitného účelové a zavádzajúce. Ak by podľa neho nemocnice museli hospodáriť vyrovnane, tak by vyrovnane aj hospodárili. „Príkladom je špičková súkromná nemocnica Šaca, ktorá je akciovou spoločnosťou a funguje dokonca z menšieho objemu peňazí ako ostatné fakultné nemocnice,“ povedal Pažitný.
Tretí spôsob oddlženia
V treťom prípade by sa nemocnice oddlžili jednoducho tak, že by ich zadotoval štát. V tomto prípade by nemocnica peniaze štátu vracať nemusela. Celkový dlh v zdravotníctve ku koncu minulého roka predstavoval 8,074 miliardy korún (268 miliónov eur).