BRATISLAVA. Od novembra 1999 bol Jozef Roháč spolu s Imrichom Oláhom obvinený z vraždy Róberta Remiáša. Ten bol spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý svedčil v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Remiáš pomáhal Fegyveresovi ujsť do zahraničia, keď sa bál o život a bol s ním aj potom v kontakte.
Remiáša zavraždili v roku 1996. Vyšetrovanie viedlo do stratena, prerušili ho a stíhanie proti obvineným zastavili. Napriek tomu by Roháč – zatknutý v pondelok v Prahe, mohol o vražde svedčiť.
Výsluch je povinnosť
„Je isté, že by ho vypočuť mali, je to samozrejmé,“ povedal SME policajt, ktorý prípad vyšetroval. Časť policajtov si dodnes myslí, že Roháč je pravdepodobne Remiášov vrah.
Stanoviská z polície a prokuratúry sú vyhýbavé. Či Roháča vypočujú, nevedia.
„Pretože od zadržania osoby uplynul veľmi krátky čas, nie je možné odpovedať na vaše otázky,“ odpovedal policajný hovorca Martin Korch na otázku, či polícia Roháča k Remiášovi vypočuje.
„Prokurátorka o výsluchu ešte neuvažuje,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry René Vanek. Práve prokuratúra stíhanie vraždy prerušila. „Vylúčené to nie je, ale hovoriť o tom je ešte predčasné.“
Roháč bol obvinený z nastraženia výbušného systému v Remiášovom aute, objednať si to mal Ivan Lexa cez bossa podsvetia Miroslava Sýkoru. Časť, v ktorej bol obvinený Lexa, vyšetroval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Ten si myslí, že k vypočutiu Roháča zrejme dôjde, ale až potom, čo prebehne jeho vydanie z Prahy do Maďarska. Tam Roháčovi hrozí za bombový útok doživotie. Šanca, že prehovorí o Remiášovej vražde, je minimálna. Prokuratúra mu zrejme nebude môcť ponúknuť ani dohodu za jeho svedectvo vzhľadom na trestné činy, z ktorých je podozrivý. V Maďarsku ho preverujú aj pre ďalšie vraždy.
Svedkovi neuverili
Polícia Roháča s Oláhom obvinila po výpovedi Karola Szatmáryho v novembri 1999.
Szatmáry bol obvinený z iných trestných činov, prepustili ho z väzby a zaradili do programu ochrany svedka, z ktorého neskôr ušiel. Potom svoju výpoveď písomne odvolal.
V decembri 2002 vypovedal na polícii utajený svedok č. 666, ktorý Szatmáryho výpoveď potvrdil. Potom obvinili aj Lexu.
Keď mal o tri roky utajený svedok na polícii svoju výpoveď zopakovať, odmietol to.
Zlom v prípade nastal, keď polícia v tom istom roku našla mŕtvolu Oláha a zistila, že ho zabil Černák spolu so Szatmárym v lete 1997.
Szatmáry vo svojej prvej výpovedi tvrdil, že Oláh mu o vražde Remiáša hovoril po lete 1997, teda v čase, keď už bol mŕtvy. Niektorí policajti si dodnes myslia, že zapletením Oláha do vraždy si Szatmáry chcel spraviť alibi a že síce klamal o Oláhovi, ale o Roháčovi hovoril pravdu.
Prokuratúra však pre klamstvo o Oláhovi jeho výpoveď vyhodnotila ako nedôveryhodnú a zastavila stíhanie aj voči Roháčovi. V celej veci stíhanie prerušila. Ak by chcela Roháča vypočuť, musí vyšetrovanie obnoviť.
Szatmáryho telo našla polícia v apríli 2006 vo Váhu. Jeho identifikácia trvala mesiac.
Roháč je podozrivý aj z vraždy ďalšieho bossa podsvetia Róberta Holuba. Zastreliť ho mal v nemocnici, keď ho strážili policajti. Dostal sa k nemu cez okno. Z vraždy však nebol nikdy obvinený.
Urobil chybu
Nečakané stretnutie s políciou je bežný spôsob, ako polícia vypátra hľadaného zločinca.
S falošnými dokladmi sa totiž môže skrývať roky, ak vedie takzvaný bezúhonný život. Nenápadný, bez zbytočného pútania pozornosti.
Stačí, aby bol dotyčný účastníkom dopravnej nehody alebo svedkom nejakého trestného činu, a môže prísť o svoju slobodu. Tak to bolo aj v prípade Jozefa Roháča (na snímke – Policie ČR).
V Prahe šoféroval opitý, zastavili ho policajti a jeho falošné slovenské doklady sa im nezdali.
„Urobil školácku chybu. S falošnými dokladmi nemôže šoférovať opitý. Zrejme bol pod tlakom,“ povedal SME policajt, ktorý sa hľadaniu zločincov venuje.
Na základe domáceho zatykača momentálne polícia hľadá 3332 osôb.
Ďalších 563 je odsúdených a nenastúpili do väzenia. Zhruba štyristo ľudí hľadá polícia na základe medzinárodného zatykača.
Spolu je vyhlásené pátranie po takmer sedemtisíc osobách. (mož)
![]() |