V stredu o tom informovali úrady. Volebná komisia po zrátaní hlasov na všetkých ostrovoch tohto štátu ležiaceho v Indickom oceáne vyhlásila za víťaza hlasovania Mohameda Našída, ktorému dalo dôveru 54,21 percenta voličov. Za jeho protikandidáta a súčasného prezidenta Maumúna Abdula Gajúma hlasovalo 45,79 percenta Maldivčanov. "Chcem mierové prevzatie moci," povedal Našíd reportérom po návšteve mešity ešte počas sčítavania hlasov. "Chcem, aby moji stúpenci zostali pokojní."
Odstupujúci 71-ročný prezident vládne v tejto populárnej turistickej krajine od roku 1978 a Našída pre jeho kritiku autoritárskeho režimu na Maldivách opakovane posielal za mreže. Dlhoročný líder ostrovného štátu pred tromi týždňami prvé kolo prezidentských volieb so 41 percentami vyhral, nezískal však potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Charizmatický 41-ročný Našíd, ktorého organizácia Amnesty International označila za "väzňa svedomia", vtedy dostal len 25 percent hlasov. Počas svojej kampane prisľúbil vykorenenie korupcie, zabezpečenie lepšej zdravotnej starostlivosti na všetkých roztrúsených ostrovoch, obmedzenie štátnych výdavkov, privatizáciu viacerých podnikov a premenu prezidentského paláca na prvú maldivskú univerzitu. Po oznámení výsledkov volebnej komisie sa Našídovi stúpenci zhromaždili v uliciach miniatúrnej metropoly Malé. "Toto je spontánna radosť," komentoval víťazstvo svojho favorita Ajšat Anija, ktorý bol medzi tisíckami ďalších obyvateľov mesta spontánne sa objímajúcich na ulici.
Moslimská krajina s približne 300 tisícmi obyvateľov nikdy predtým nezažila pluralitné voľby a kohokoľvek, kto verejne vyjadril svoj záujem uchádzať sa o vysoký post, v minulosti vyhostili na neobývaný ostrov. Zmena nastala potom, ako protivládne protesty v septembri 2003 prerástli do nepokojov v reakcii na smrť mladého muža, ktorého zadržiavali pre obvinenie z drogovej trestnej činnosti. Nepokoje boli podnetom pre prodemokratických aktivistov Maldivskej demokratickej strany, ktorej zakladateľom je práve Mohamed Našíd. Napriek popularite tejto krajiny a jej čulému turistickému ruchu sa Maldivy zmietajú v korupcii, nedostatku domov pre svojich obyvateľov a veľkým problémom je aj rozšírené užívanie drog.