Bohatí developeri sa zohýnajú pre haliere

S postupujúcou finančnou krízou sa developeri môžu dostať do čoraz väčších problémov. Banky im požičiavajú menej a za sprísnených podmienok. Výsledkom môže byť očakávané zlacňovanie bytov, v horšom prípade okolie hyzdiace staveniská.

Banky nechcú financovať megaprojekty. Radšej idú do menších a stredných bytoviek.Banky nechcú financovať megaprojekty. Radšej idú do menších a stredných bytoviek. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PA VOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Banky začínajú developerom diktovať prísnejšie pravidlá. V súčasnosti developerom záleží na každom zarezervovanom byte či kancelárii. Musia totiž získať čo najvyšší podiel zazmluvnených priestorov, aby získali od banky úver. Komu zmluvy chýbajú, ten bude musieť popustiť z prehnaných cenových požiadaviek. To znamená lacnejšie byty či kancelárie.

Banky priznávajú, že podmienky naozaj sprísňujú. Okrem vyššej zazmluvnenosti chcú aj vyšší podiel vlastných zdrojov od developerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj samotní developeri hovoria o problémoch. „Banky veľmi sprísnili poskytovanie úverov a nie je tajomstvo, že niektoré majú na ne stop stav,“ hovorí šéf developerskej spoločnosti Tri Granit na Slovensku Radomír Nemeček.

SkryťVypnúť reklamu

Zaseknutý trh

Podobná situácia je u rezidenčných aj komerčných projektov. Ešte prednedávnom mohol veľký developer s referenciami získať až 90 percent financií z banky. Menšie firmy museli mať 30 percent vlastných peňazí. „To sa zmenilo. Aj zavedení developeri musia vedieť zabezpečiť z vlastných zdrojov 30 až 40 percent z objemu investície,“ povedal Nemeček.

Patrik Tkáč z J&T Banky v diskusii TV JOJ povedal, že trh je úplne zaseknutý. Do nových vecí sa podľa neho nepúšťa prakticky nikto a nedá sa ani otestovať, ktoré projekty je možné financovať a ktoré nie.

Viacerí developeri momentálne prehodnocujú svoje plány. Rozmýšľajú, na ktoré projekty majú peniaze a môžu ich dokončiť, na ktoré sa im podarí získať peniaze z banky aj pri sprísnených podmienkach a ktoré celkom odložia. „Iba firmy, ktoré sú schopné pružne na túto situáciu reagovať, finančnú krízu ustoja,“myslí si Nemeček.

SkryťVypnúť reklamu

TriGranit má s touto situá­ciou skúsenosti, lebo manažuje napríklad projekt administratívnej budovy Millennium Tower III. v hlavnom meste. Začiatok jej stavby vlastník pozemku a projektu, rakúsky realitný fond Immoeast, odložil o dva roky. Pôvodne sa malo začať stavať v septembri tohto roka.

Prieberčivé banky

Banky nechcú zatiaľ potvrdiť, že by financovanie projektov absolútne odmietali. Sú však vyberavejšie: „Radšej ideme do menších až stredných rezidenčných projektov s najviac sto bytmi v dobrej lokalite. „Čo sa týka nákupných centier, táto éra sa skončila, lebo každé veľké slovenské mesto ich už má,“ povedala hovorkyňa Istrobanky Miroslava Pargáčová.

Napríklad finančná skupina Penta, ktorá má stavať obchodno–zábavné centrum „Lamačská brána“ v Bratislave, však podľa hovorcu Martina Danka problémy nemá, lebo využíva peniaze najmä od vlastných akcionárov.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok financií môže vyústiť až do skončenia projektu. V stredu TASR priniesla správu, že v Nitre zrejme zakonzervujú rozostavané centrum CityPark. Banka im síce úver schválila, ale s nastavenými podmienkami nesúhlasil jeden z akcionárov.

Zn.: Byt so zľavou

BRATISLAVA. Inzeráty na predaj nových bytov či domov zatiaľ zľavami nehýria. Ak predajcovia nejaké ponúkajú, týkajú sa dopredaja už postavených bytov, prípadne developeri ponúkajú k cene bývania rôzne bonusy.

Keďže takéto predaje už majú dávnejšie dohodnuté part­nerstvá s bankami pri financovaní, ide skôr o prvú vlnu zlacňovania. Dôvodom je, že narástla ponuka nových stavieb. Kupujúci ju však pri súčasnej úrovni cien a pri neistote, čo bude ďalej, odmietajú akceptovať.

Auto zadarmo, prvé zľavy

SkryťVypnúť reklamu

V obci Veľký Biel neďaleko Bratislavy môžete k domu zhruba za sedem miliónov korún (232­tisíc eur) dostať zadarmo auto. Akcia nemá nič spoločné s finančnou krízou, ale skôr s tým, že sa nič nepredáva. Povedala to realitná maklérka Darina Trojáková. V obci sa veľa stavia. „Akcia beží štyri mesiace, no zatiaľ sa nič nepredalo,“ povedala.

V Rovinke zasa možno so zľavou 100-tisíc korún (3 300 eur) kúpiť dom či byt. Aj tu predajca Rastislav Tesák vylučuje vplyv súčasného sprísneného postupu bánk. „Akcia platí len preto, že ponúkame poslednú štvrtinu bytových jednotiek. S financujúcou bankou máme stále dohodnuté prefinancovanie 100 percent z ceny nehnuteľnosti pri ďalších zvýhodnených podmienkach,“ povedal. Ďalšie zľavy ponúka predajca jedného z bytových domov v Dúbravke.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy to príde?

„Developeri začnú zlacňovať vtedy, keď nebudú mať ďalšie financie,“ hovorí Jason Cahill z Orco Property Group. Keďže firmy dostávajú peniaze od banky v niekoľkých dávkach, do problémov sa dostanú tí, ktorí síce začali stavať, no nevedia zabezpečiť ďalšiu podmienku – požadované percento zazmluvnenia.

Orco včera začala predaj luxusného projektu v centre mesta. No má skúsenosti aj so zlacňovaním. V Prahe, aby rozbehli predaj, prednedávnom znížili o desať percent ceny v jednom z projektov. Plošné, opäť desaťpercentné zníženie cien bytov propagoval jeden z ich zmluvných predajcov aj na byty z projektu Parkville na bratislavskej Kolibe. „Vedeli sme o tejto aktivite, len to nemalo byť touto formou,“ priznala riaditeľka slovenskej pobočky Orco Lucia Švecová. K zjednávaniu malo dôjsť len v niektorých prípadoch a u vážnych záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu

Orco, ktoré má na Slovensku väčšie plány, sa prednedávnom pokúšala predať areál pivovaru Stein a budovu obchodného domu Dunaj. Keďže nebol vhodný kupec, developer v projektoch bude pokračovať, no hľadá partnera.

Možnosť zjednávať pri nových bytoch pripúšťa aj hovorca Sekyra Group Radek Polák. Ide však o prípady, keď chce záujemca kúpiť viac bytov naraz. No aj Sekyra Group ešte včera ponúkal kupujúcim niektorých bytov garážové státie zdarma.

„Akcia nemá nič spoločné s finančnou krízou, beží už od jari. Chceli sme ňou získať konkurenčnú výhodu oproti iným projektom,“ hovorí Polák.

(ht)

Autor: Katarína Ragáčová © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu