BRATISLAVA. Za „výchovnú“ facku dieťaťu môžu byť rodičia stíhaní. Takto si novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí vysvetlil bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Navrhovateľ zákona – ministerstvo práce – ako aj poslanci, ktorí včera 124 hlasmi zákon schválili, tvrdia, že ide o dezinterpretáciu.
Týka sa len domovov
„Zákon síce hovorí o zákaze všetkých foriem telesných trestov na dieťati, ale vzťahuje sa len na orgány sociálnoprávnej ochrany detí,“ hovorí poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová.
V praxi to znamená, že trestať dieťa fyzicky má úplne zakázané napríklad vychovávateľ detského domova alebo reedukačného centra, čiže polepšovne. „Zákon sa vôbec nedotýka vzťahu rodiča a dieťaťa,“ hovorí ministerka práce Viera Tomanová za Smer. Podľa nej nový zákon zakazuje všetky formy telesných trestov len v domovoch, bežných rodín sa preto netýka.
Zákon hovorí aj to, že inštitúcie, ktoré majú na starosti sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu, môžu zasiahnuť, ak im oznámia „prípad hrubého a ponižujúceho zaobchádzania s dieťaťom zo strany rodiča alebo inej osoby, ktorá sa oň stará“.
Vladimír Palko trvá na tom, že zákon zakazujúci vztiahnuť ruku na dieťa, je utópiou podobnou komunizmu.
Organizácie na ochranu práv detí aj detské domovy novelu naopak vítajú. Riaditeľka Detského domova Bratislava Eva Mojtová ju vníma ako potrebnú. „Telesný trest na dieťati je vždy zlyhaním dospelého. Nemá výchovný efekt,“ hovorí. Detské domovy majú používať skôr systém odmeňovania detí.
Nájdu sa však aj odstrašujúce prípady – v januári vychovávateľ v detskom domove v Hlohovci surovo zbil a ťažko zranil 15-ročného chlapca. V minulosti stál pred súdom aj vychovávateľ zo Zlatoviec, ktorý mieril puškou na svoju kolegyňu a chovankyňu domova.
„Podobným prípadom by sme chceli prostredníctvom tohto zákona predchádzať,“ vysvetľuje poslankyňa Radičová.
Rodičov nezatvoria
So zákonom súhlasí aj Zuzana Alnerová z UNICEF Slovensko. „Bez jasne formulovaného zákazu sa nedajú pomenovať a súdiť tie prípady telesných trestov, keď bola prekročená hranica normálu,“ hovorí.
Zástancovia nového zákona sú presvedčení, že za výchovné zaucho svojmu dieťaťu neskončia rodičia za mrežami.