BRATISLAVA. Cirkev by mala urobiť pokánie a ospravedlniť sa za svoju činnosť v 70. rokoch. Myslí si to historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrik Dubovský. Mnohí kňazi sa totiž pred revolúciou angažovali v združení katolíckych duchovných Pacem in terris, ktoré kolaborovalo s komunistickým režimom.
„Hoci kňazi boli viazaní Vatikánom, že sa majú zdržať akejkoľvek činnosti v prospech tohto združenia, prejavy odporu boli skôr ojedinelé,“ povedal Dubovský počas diskusie s cirkevným historikom Jozefom Haľkom, ktorú zorganizoval ÚPN. Vatikán odsúdil Pacem in terris v marci 1982.
Združenie vzniklo v roku 1971 s požehnaním komunistickej strany, ktorá ho aj finančne podporovala. Malo svojho predsedu, okresné a krajské výbory, každých päť rokov sa konali celoštátne zjazdy. Ich výsledkom bola podpora oficiálnej línie strany.
Podobné organizácie fungovali aj v Maďarsku, Poľsku a iných socialistických štátoch. „Združenie Pacem in terris slúžilo na propagandistické účely. Časť kňazov začala najmä prostredníctvom Katolíckych novín tvrdiť, že vzťah so štátom je idylka, chválili režim a podobne,“ hovorí Haľko.
Združenie bolo podľa neho účinnou zbraňou aj na rozbíjanie cirkvi. „Bežní veriaci 'pácemákmi' často pohŕdali. Keď to komunisti správne nasmerovali, mohlo to vyvolať aj odpor voči cirkvi ako celku.“
Ambiciózni a vydierateľní
Aké percento kňazov sa v združení angažovalo, sa dnes nedá zistiť, keďže neexistuje žiadny zoznam členov. Spravidla však išlo o veľmi ambicióznych ľudí, alebo kňazov, ktorí boli vydierateľní, myslí si Haľko. „Väčšinou mali nejaký šrám z minulosti. Niektorí sa priamo angažovali v prospech slovenského štátu, iní sa prejavili ako tvrdí antikomunisti,“ povedal Haľko.
Dubovský tiež upozorňuje, že medzi tými, ktorí boli aktívni v Pacem in terris, sú často spolupracovníci ŠtB. V zozname agentov sa objavili napríklad Ján Zabák, Ján Pásztor či Jozef Feranec.
Schizofrénia
Podľa Haľka sa „pácemáci“ snažili kompenzovať pocit viny tým, že občas presadili u komunistov drobné ústupky – pri dosadzovaní bohoslovcov, kňazov a podobne. Kňazov, ktorí trpeli vo väzení, sa však nezastali. „Možno sa cítili užitoční, hoci v zásadných veciach štát cirkvi nikdy neustúpil. Bola to schizofrénia.“
Katolícka cirkev sa k združeniu Pacem in terris, ktoré zaniklo krátko po revolúcii v roku 1989, doteraz oficiálne nevyjadrila. Pred tromi rokmi sa ospravedlnila len za spoluprácu kňazov s ŠtB. „Je to otázka pre našu historickú radu, ktorá začala pracovať minulý rok. Aktívne sa zaoberá aj týmto obdobím, najskôr to však treba podrobne preskúmať,“ povedal o Pacem in terris hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Združenie Pacem in terris slúžilo na propagandistické účely. Časť kňazov tvrdila, že vzťah so štátom je idylka, chválili režim.
Jozef Haľko, cirkevný historik