BRATISLAVA. Na slovenský trh s plynom prichádza ďalší hráč – Shell. Licenciu na predaj zemného plynu pre veľkoodberateľov získala firma od regulátora v máji tohto roka. „Všetko je pripravené, aby sme v krátkom čase mohli vstúpiť na trh,“ povedal obchodný manažér Shell Energy Europe, dcéry holandskej spoločnosti Royal Dutch Shell, Branislav Kalužný. Začať s predajom plynu na Slovensku chce spoločnosť už od januára budúceho roku.
„Je to dôkaz toho, že liberalizácia trhu pre veľkoodberateľov tu funguje,“ povedal energetický analytik Karel Hirman.
S tým súhlasí aj Kalužný. Slovensko je pre Shell strategické pre ekonomický rast, ale tiež aj pre jeho polohu.
„Stredná a východná Európa je nový región s vysokým potenciálom rastu, je to dôležitá tranzitná oblasť smerom na východ,“ zdôvodnil vstup na slovenský trh s plynom generálny riaditeľ dcéry Shellu John Jansen.
Komu budú predávať
Shell sa zameria na zákazníkov vo výrobe energie, na všetky odvetvia priemyslu a služby. „Rokovania prebiehajú, už sme niektorých oslovili,“ povedal Jansen. Konkretizovať ich však nechcel. O dodávkach plynu pre naše domácnosti zatiaľ firma neuvažuje. V zahraničí však Shell dodáva plyn aj pre domácnosti cez lokálne distribučky.
Aké ceny ponúknu zákazníkom, nechcel Kalužný povedať: „Určite budeme vedieť ponúknuť konkurencieschopnú ponuku aj v cene.“ Podľa neho ich najväčšou výhodou bude možnosť individuálneho prispôsobenia štruktúry ceny požiadavkám konkrétnych zákazníkov.
Odkiaľ bude plyn?
„Na dodávky pre zákazníkov budeme využívať distribučný systém SPP,“ povedal Kalužný. To, odkiaľ presne plyn bude, povedať nechcel. O preprave a distribúcii plynu pre Shell nechcel hovoriť ani Slovenský plynárenský priemysel. „Detaily o zákazníkoch neposkytujeme,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Plyn, ktorý Shell predáva v Európe, je prevažne z vlastných zdrojov zo severovýchodnej Európy, zvyšok spoločnosť nakupuje od tretích strán.
Shell teda môže doviesť plyn pre slovenský trh aj z Ruska, alebo zo západnej Európy cez rakúsky uzol Baumgarten. Ďalšou možnosťou je, že Shell „vymení“ plyn, ktorým disponuje napríklad v Holandsku, za ruský plyn, ktorý sa nachádza na Slovensku.
Autor: zz