NEW YORK, BRATISLAVA. Bola to najdlhšia, najdrahšia a najťažšia prezidentská kampaň v histórii. No v porovnaní s tým, čo novozvoleného prezidenta Baracka Obamu čaká, možno až taká ťažká nebola. Najväčšou témou volieb bola ekonomika. A hospodárstvo je v najväčšej kríze od tej veľkej. Nový prezident prevezme ekonomiku v najhoršom stave od 30. rokov a na jej záchrane musí začať pracovať už dnes.
Predpokladá sa, že jeho tím je už v kontakte s ministrom financií Henrym Paulsonom a stretnutie s ich expertmi je za dverami. Odchádzajúci prezident George Bush Obamovi prisľúbil plnú spoluprácu pri výmene stráží v Bielom dome. Jedna z ďalších vecí, ktorú Obama urobí v blízkej budúcnosti, je oznámenie mena Paulsonovho nástupcu. Dobrá voľba totiž môže výrazne prispieť k upokojeniu finančných trhov.
Nový minister financií
„Zrejme to bude jeden z prvých členov jeho kabinetu, ktorého meno zverejní. Bude to mať veľký vplyv na trhy,“ povedal televízii NBC profesor Newyorskej univerzity Paul Light. Hovorí sa o Robertovi Rubinovi. Ten už úrad zastával v Clintonovej administratíve a kormidloval ministerstvo počas ázijskej a latinskoamerickej finančnej krízy. Alebo o bývalom šéfovi Fedu Paulovi Volckerovi. Jeho meno Obama spomenul aj počas prezidentskej debaty. Rovnako ako meno miliardára Warrena Buffetta.
Trhy reagujú na Obamu
Obama si ako šéf exekutívy bude musieť zvyknúť na to, že nájde menej peňazí, než pre svoje plány očakával. Na krku bude mať 700-miliardový záchranný plán a musí zreformovať finančný regulačný systém. Trhy aj svetoví lídri ostro sledujú, aké budú prvé kroky nového prezidenta. Tie by mali prísť ešte predtým, než sa formálne ujme úradu. Ide predsa o kritickú situáciu. Zo sveta zaznievajú hlasy volajúce po novom ekonomickom poriadku. „Túto krízu musíme zmeniť na príležitosť,“ odkázal mu šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.
Finančné trhy budú kroky nového prezidenta ostro sledovať. Dolár ho privítal posilnením, akciové trhy zatiaľ reagujú vlažne. Newyorská burza včera neklesala ani nestúpala, európske burzy naopak strácali.
Obamove plány
Na riešenie finančnej krízy:
reforma kontrolných inštitúcií
zvýšenie likvidity bánk spojené s ich väčšou kontrolou
V ekonomike:
zvýšiť dane bohatým
znížiť dane novým a malým firmám a menej zarábajúcim zamestnancom
použiť verejné prostriedky na vytvorenie nových pracovných miest.
Zdroj: New York Times, spa