BRATISLAVA. Barackovi Obamovi chýbalo k víťazstvu ešte niekoľko hodín, no Američan Chuck Hirt v bratislavskom hoteli Carlton už tušil výsledok. Jeho kandidáta krátko po druhej v noci stredoeurópskeho času práve vyhlásili za víťaza v štáte Pennsylvania. „A už je to,“ povedal potichu. „Dokázal to.“
V Carltone nadránom väčšina divákov sledovala historické americké voľby pokojne, bez výkrikov. Možno aj preto, lebo organizátori – americký veľvyslanec Vincent Obsitnik a šéf Americkej obchodnej komory Jake Slegers – držali palce Johnovi McCainovi.
Výsledkom prehry republikánov bude pravdepodobne aj výmena amerického veľvyslanca na Slovensku a Obsitnik opustí post, aby nový demokratický prezident mohol nominovať vlastného kandidáta.
Nálada v hotelovom salóniku definitívne ochladla a dav sa začal rýchlo scvrkávať, keď Obama získal štáty na východnom pobreží Spojených štátov. Navyše, už krátko po polnoci na stoloch zostalo pre hostí už len víno, a neprešlo veľa času a aj to sa minulo. Bdenie nad voľbami tak museli Američania i Slováci vydržať s prázdnymi pohármi a poslednými zvyškami jedla.
Chýbajúce občerstvenie však Obamových fanúšikov neznechutilo. „Jeho víťazstvo Američanov prinúti premýšľať, ako svet vníma ich krajinu, a niečo s tým robiť,“ myslí si investičný poradca Tony Greeman, ktorý na Slovensku žije od roku 1991. Pochádza z Minnesoty, štátu ktorý volil Obamu, a nechýbalo veľa, aby vo voľbách do Senátu vybral komika Ala Frankena namiesto úradujúceho republikána Norma Colemana.
„Myslím, že to bude mať dosah aj na Slovákov tým, že ľudia budú skutočne zaskočení, že v Amerike zvolili černocha za prezidenta,“ povedal Hirt, ktorý pracuje pre mimovládnu organizáciu v Banskej Bystrici už 12 rokov.
„Možno si položia otázku, či by sa niečo podobné mohlo stať aj tu.“ Hirt sa narodil v Ohiu, v štáte, kde tiež zvíťazil Obama.
„Máte nesprávne tričko,“ hovoril Daniel Lipšic z KDH skupinke, ktorá mala tričká zosmiešňujúce McCaina.
Ostatní fanúšikovia McCaina neskrývali sklamanie a obviňovali Obamu z povrchnosti a populizmu – čo sú výčitky, aké sa často ozývali počas volebnej kampane. „On má spojiť krajinu a zabezpečovať svetový mier? Prosím ťa,“ hovoril neveriacky Ben Pacoe, majiteľ kaviarne a čitárne Next Apache v Bratislave.