KOŠICE. Neobývateľný panelák na košickom sídlisku Lunik IX definitívne zrovnali so zemou. Obytný dom mal po aprílovom požiari, pri ktorom zahynuli tri deti, narušenú statiku. Asanácia bloku s 30 bytmi ešte viac prehĺbila bytovú krízu na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku. Mesto o ďalšiu výstavbu na sídlisku nemá záujem.
Domček z karát
Utorkové predstavenie na Hrebendovej ulici prilákalo stovky divákov, najmä detí. Keď panelák padol ako domček z karát a ulicu zahalili mračná prachu, veselo zatlieskali.
„Demoláciu sa nám podarilo zvládnuť bez problémov, najmä bez úrazu. Bezpečnosť ľudí je pre nás prvoradá, čo v týchto podmienkach bola azda najnáročnejšia úloha,“ povedal majiteľ spoločnosti Deštrukprojekt Július Lapdavský.
Okolie budovy pred dvoma týždňami ohradili, manipulačný priestor a bezpečnostný okruh vo dne, v noci, strážili hliadky z radov miestnych Rómov. „Deti sa dostanú všade. Našťastie, nikomu sa nič nestalo, nič odtiaľ nezmizlo,“ hovorí veliteľ hliadok Dušan Žiga.
Búranie komplikovali dva obývané bloky v bezprostrednom susedstve.
„Obidve susediace stavby sú živé. Museli sme overiť, či objekty nie sú prepojené. Aj po demolácii sú po statickej stránke v poriadku, a teda obývateľné,“ dodal Lapdavský.
Obmedzené možnosti
V tridsiatich bytoch na Hrebendovej ulici 6 a 8 žilo 220 osôb. Dvadsaťpäť rodín dostalo náhradné byty, tri rodiny, ktoré bývali v bloku protiprávne, si museli ubytovanie vyriešiť sami, jedna ponuku odmietla.
„Mám pätnásť detí a bytový podnik mi ponúkol štvorizbový byt, v ktorom býva šesťčlenná rodina. Tak som sa nasťahoval do prázdneho bytu, v ktorom tečie z plafónu, nemám elektrinu, plyn, nič,“ sťažuje sa Ľubomír Gaži.
„Aj keď v podstate všetci obyvatelia bloku dlhujú na nájomnom, snažili sme sa vyriešiť ich bývanie v rámci našich možností, ale tie sú obmedzené,“ povedal Vladimír Fecko, námestník riaditeľa Bytového podniku mesta Košice.
Rodiny z paneláka na Hrebendovej mali platné nájomné zmluvy v náhradných bytoch do konca októbra. Bytový podnik podpíše zmluvy len tým, ktorí si plnia všetky povinnosti. V opačnom prípade bude súdnou cestou žiadať vypratanie bytov. Osem rodín už čelí žalobe na súde.
Bezradná samospráva
Na Luniku býva v 620 bytoch viac ako sedemtisíc ľudí. Starosta Ladislav Šaňa je bezradný. „Samozrejme, že byty na sídlisku stále chýbajú a teraz, po zbúraní paneláka, ešte viac,“ hovorí Šaňa.
Niektoré rodiny sa zo sídliska presťahovali do novovznikajúcich osád na území mesta. Jedna z nich je pri teplárni v ochrannom pásme železníc. „Pod holým nebom žije šesť rodín z nášho sídliska. My to nevieme ovplyvniť. Byty patria mestu, spravuje ich bytový podnik a poradovník schvaľuje bytová komisia na magistráte mesta Košice.“
Samospráva navrhla projekt výstavby 380 nízkoštandardných bytov. „Mesto odmietlo poskytnúť pozemky, aby sa sídlisko ďalej nerozrástlo. My však nechceme nič rozširovať, len dať ľuďom s trvalým bydliskom na Luniku možnosť normálnejšie bývať.“
Mesto podľa hovorkyne magistrátu Lucie Mihokovej „uvažuje o výstavbe nájomných bytov“ v okolí zbúraného paneláku. Podrobnosti neuviedla. Strategické dokumenty mesta však s ďalším budovaním bytov na Luniku IX neuvažujú.
„Hodláme sa zapojiť do výzvy Integrovaná stratégia rozvoja mestských oblastí, ktorú pripravuje ministerstvo výstavby. Chceli by sme riešiť opravu objektov na Luniku IX a rozvoj občianskej infraštruktúry,“ tvrdí Mihoková.
Mesto odmietlo poskytnúť pozemky, aby sa sídlisko nerozrástlo. My nechceme nič rozširovať, len dať ľuďom s trvalým bydliskom na Luníku možnosť normálnejšie bývať.
Ladislav Šaňa, starosta Luníka 9