BRUSEL. Štáty únie včera odblokovali rozhovory s Kremľom o spoločnej zmluve, ktoré zmrazili začiatkom septembra v reakcii na inváziu Rusov do Gruzínska. Stalo sa tak napriek tomu, že Rusko dodnes nesplnilo podmienky prímeria a nestiahlo svoje jednotky do pozícií pred 7. augustom, keď obsadili Južné Osetsko.
Litva sa postavila proti
Splnením mierových dohôd pritom únia podmienila obnovenie rozhovorov o rozsiahlej „strategickej zmluve“, ktorá má zarámovať vzťahy medzi oboma blokmi na roky dopredu a siaha od výmeny tovarov cez dodávky energie až po študentské stáže.
Práve tento fakt, plus tradičný rozkol v pohľade na Rusko, viedol k vzájomne protichodným reakciám ministrov zahraničia na návrh komisie znovu otvoriť rozhovory už teraz. Nakoniec však medzi nimi prevážil názor, aký zastáva aj český šéf diplomacie.
„Rusi zatiaľ nesplnili podmienky prímeria, to vieme všetci. Keby sme všetko prerušili, tak nič nedosiahneme. Diplomacia je umením vyjednávať,“ povedal Karel Schwarzenberg.
Jeho slovenský kolega Ján Kubiš k tomu dodal: „Neznamená to vôbec, že únia mení postoj k územnej integrite Gruzínska. Prevážil však názor, že izolácia k ničomu nevedie.“
Nie všetci s tým súhlasili. Striktnejší postoj žiadali severské štáty a nové krajiny, skutočne v opozícii však nakoniec zostala len Litva, ktorá sa odmietla podpísať pod odblokovanie rozhovorov. Pretože tu však nebol nutný súhlas všetkých štátov, jej odpor nestačil.
„Čo sa zmenilo od septembra? Prečo poľavujeme zo svojich pozícií? Znamená stiahnutie vojakov stiahnutie vojakov, alebo nie?“ neskrýval rozhorčenie námestník litovského ministra zahraničia Zygimantes Pavilionis. Varoval tiež, že „ani jeden litovský minister zahraničia nebude súhlasiť s podpisom zmluvy, keď máme ruské tanky v jednom zo susedných štátov“ a včerajší krok EÚ prirovnal k Mníchovu 1938.
„Keď pristúpime na to, že realitu budú určovať invázie, prekročíme tým limity. Už sme to zažili v Mníchove. Je toto nový Mníchov?“ položil rétorickú otázku Pavilionis.
Európa sa bojí o ropu
Európania tlačia na dohodu s Ruskom najmä pre zaistenie dodávok jeho ropy a plynu do EÚ a Rusi zase potrebujú európske peniaze štáty únie sú najväčším a najsolventnejším obchodným partnerom Ruska.
Dohodnutie zmluvy, na ktorej sa už niekoľko mesiacov pracovalo, bude trvať najmenej rok. Presný dátum nového kola rozhovorov stanoví summit EÚ - Rusko na konci tohto týždňa v Marseille.