Barack Obama včera po prvýkrát vstúpil do Oválnej pracovne. V kancelárii, odkiaľ bude onedlho rozhodovať o dôležitých krokoch svojej vlády, sa chystal rozoberať s Georgeom Bushom postupné preberanie moci. Obaja politici už povedali, že v čase ekonomickej krízy a dvoch neukončených vojen budú robiť všetko preto, aby výmena stráží prebehla čo najhladšie.
Biely dom si pozrela aj Obamova manželka Michelle. V Oválnej pracovni sa stretol Bush iba s budúcim prezidentom. Obaja boli podľa predchádzajúcich vyjadrení naladení na spoluprácu.
Obama pritom počas dvojročnej kampane nevynechal jedinú príležitosť, aby neskritizoval kroky Georgea Busha. V čase vrcholiacej krízy a rokovaní o záchrannom balíčku však stáli obaja na jednej strane, keď podporovali 700-miliardový balíček.
Radil Obamovi
Bush s Obamom sa prvýkrát v Bielom dome stretli pred štyrmi rokmi. Vtedy si prezident Bush pozval senátora Obamu s ďalšími kolegami na raňajky do Bieleho domu. George Bush si mal vtedy Obamu vziať na bok.
Obaja politici si podali ruky a Bush sa potom podľa Obamu obrátil na jedného zo zamestnancov, čo mu na ruky nastriekal antibakteriálny gél. Bush ho ponúkol aj Obamovi. „Nechcel som vyzerať nečistotne, tak som si vzal tiež,“ spomína Obama vo svojej knihe
Bush potom začínajúcemu senátorovi z Chicaga poradil, aby bol opatrný. „Čaká vás žiarivá budúcnosť. Každý bude čakať na vaše pošmyknutie. Rozumiete mi? Dávajte si pozor.“
Hneď po inaugurácii
Slová, ktoré by boli aktuálne i dnes. Obamove kroky bude teraz sledovať omnoho viac ľudí a omnoho pozornejšie, než kedykoľvek predtým.
Obama sľúbil, že prinesie do Washingtonu zmenu. Teraz zvažuje, či bude najdôležitejšie sľuby plniť naraz, alebo postupne. Ako svoju hlavnú prioritu označuje senátor stabilizáciu finančných trhov.
Zmenu bude môcť Obama začať presadzovať už niekoľko minút po nastúpení do úradu.
Umožňujú to prezidentské výnosy, ktoré majú v niektorých oblastiach silu zákona. Prezidenti ich väčšinou využívajú na to, aby sa vymedzili voči svojmu predchodcovi.
Obama nimi chce obmedziť federálne výdavky, zrušiť obmedzenia pri výskume kmeňových buniek a zabrániť ťažbe ropy v niektorých chránených oblastiach.
Milióny pôjdu na Obamu
Americké hlavné mesto o dva mesiace zaplavia milióny ľudí. Mnohí obyvatelia Washingtonu uvidia príbuzných a známych, ktorých dlho nestretli.
Aj dom Astrid Trinhovej sa 20. januára zmení na ubytovňu. Na inauguráciu Baracka Obamu za prezidenta sa chcú prísť pozrieť jej známi z Ameriky i z Európy: „Bude tu asi 15 ľudí. Povedala som im: Príďte, niekde sa už vyspíte,“ uviedla pre Washington Post 46ročná Astrid. „Z ničoho nič som pre každého najlepšia priateľka,“ sťažovala sa zas Valerie Ervinová, ktorá bude po 20 rokoch hostiť troch súrodencov naraz. Inaugurácia pritiahne do hlavného mesta každé štyri roky desaťtisíce ľudí. V januári ich bude omnoho viac. Po celej krajine sa organizujú autobusové zájazdy. Telocvične a klubovne sa zmenia na nocľahárne.
Tí, ktorí chcú vidieť historické prevzatie úradu prvým Afroameričanom, musia za jeden nocľah zaplatiť dvakrát toľko ako inokedy. A mnohí z nich slávnostný sprievod pred Bielym domom neuvidia. Počet lístkov je limitovaný a bezpečnostné opatrenia budú nekompromisné.
Inauguráciu Obamu si nechce nechať ujsť ani jeho nevlastná stará mama Sarah. Afričanka mu chce do Washingtonu priniesť jeho najobľúbenejšie kenské jedlo.
Anetta Kubalová
Demokrat chce splniť sľub: väzni z Guantánama pôjdu do Ameriky
Poradcovia budúceho amerického prezidenta pripustili, že pre podozrivých teroristovby sa mohol vytvoriť špeciálny súd.
Ich pobyt na Kube sa zrejme blíži ku koncu. Okolo 250 podozrivých teroristov, ktorých Spojené štáty zadržiavajú na základni Guantánamo, prevezú pravdepodobne počas úradu prezidenta Baracka Obamu do Spojených štátov.
Naznačili to pre agentúru AP poradcovia budúceho prezidenta. V súčasnosti pripravujú návrh, podľa ktorého by desiatky, prípadne stovky väzňov mali previesť na americkú pôdu.
„Nemôžeme ich držať vo väzení navždy bez zistenia, či si tam zaslúžia byť,“ povedal AP profesor práva a Obamov poradca Laurence Tribe.
Špeciálny súd
Budúci prezident by zatvorením Guantánama splnil sľub z kampane. Väznenie na Kube nazval „smutnou kapitolou amerických dejín“.
Obamovi poradcovia pripustili, že zadržiavaní by sa mohli rozdeliť na tri skupiny. Časť by vrátili naspäť do krajín, kde ich zadržali, časť by súdili americké trestné súdy.
Pre tretiu skupinu väzňov, ktorých prípady obsahujú najviac utajované informácie, by sa mohol vytvoriť nový súd. „Bol by to hybridný systém, v ktorom by fungovali aj rozhodovacie vojenské výbory. Chceme, aby sa zachovala spravodlivosť, ale v rámci okolností,“ povedal pre AP Tribe.
Narážal tým na problémy, ktoré by pri procesoch s podozrivými na bežných amerických súdoch mohli vzniknúť. Obžalovaní by napríklad mohli predvolať aj tajného agenta CIA, a tak zverejniť jeho identitu. Takisto by porota nemusela uznať informácie získané vojenským vypočúvaním.
Proti aj demokrati
Republikáni spolu s prezidentom Bushom prevoz väzňov na americkú pôdu odmietajú. Naopak, ich kandidát John McCain presadzoval zatvorenie väzenia. Obama však pravdepodobne bude musieť zabojovať aj vo svojej vlastnej strane, keďže vytvorenie nového súdu odmietajú aj demokrati.
(vas)
Američania v súčasnosti väznia na Guantáname okolo 250 osôb podozrivých z terorizmu. ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA/AP |
Autor: dopisovateľka z Washingtonu