rijateľné ceny s prihliadnutím na ochranu dodávateľa,“ povedal. Šéf Slovenských elektrární, vyslanec talianskeho Enelu PAOLO RUZZINI by privítal, aby na Slovensku prevážili trhové sily a podmienky.
Začali ste dostavbu Mochoviec v prostredí, ktoré nie je stabilné, kde sa spochybňujú vaše cenové kalkulácie, spochybňuje sa fungovanie trhu. Trúfate si tu investovať?
„Nerobíme cenové kalkulácie, to robia distribučné spoločnosti pri predkladaní cenových návrhov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. My akceptujeme cenu, ktorú určí dopyt a ponuka na trhu.“
Trúfate si tu investovať?
„Prvá vec je vytvoriť firmu, ktorá bude konkurencieschopná. My sme potvrdili investíciu do Mochoviec práve preto, že sme prešli hlbokým obratom. Dnes sme znova ziskoví a významne sa nám podarilo znížiť zadlženosť zo 40 na 7 miliárd korún. Vytvorili sme si vlastnú schopnosť a prostriedky na investície. Druhá vec je – mať stabilné, predvídateľné, transparentné a nediskriminačné podnikateľské prostredie. Jednoducho, mať jasné pravidlá. To očakávame od štátu. To sú základné podmienky, ktoré nám umožnia takú veľkú investíciu.“
Neobávate sa, že vláda vás bude tlačiť do nízkych cien, a to vám bude spôsobovať straty?
„Prehodnotili sme celý projekt investície v Mochovciach. Nielen z pohľadu celkovej preinvestovanej sumy, ale aj z pohľadu našich očakávaní do budúcnosti, čo sa týka podmienok na trhu. Veríme, že projekt bude ziskový. A aj tomu, že na Slovensku budú naozaj pravidlá v súlade s Európskou úniou. Slovensko by malo využiť pozíciu, ktorú má v strednej Európe a usilovať sa, aby bolo viac konkurencieschopné. To sa dá len vtedy, keď sú na trhu naozaj trhové podmienky. My vieme investovať len toľko, koľko dokážeme zarobiť. Pre všetky firmy v každom sektore je to základný ekonomický princíp. Platí to dvojnásobne, keď sú pred vami ťažké časy, ako v súčasnosti. Mám na mysli spomalenie globálneho hospodárskeho rastu a nedostatok výrobných kapacít v energetike, čo treba vyriešiť práve novými investíciami.“
Plánovali ste okrem Mochoviec aj ďalšie investície, pri ktorých však už zvažujete, či budú, alebo nie. Prečo?
„V prípade Mochoviec bolo na prvom mieste rozhodnutie oboch akcionárov, že sa vzdajú svojich dividend, aby sa mohla uskutočniť takáto investícia. Teda aj pre vládu je to významný strategický projekt. Čo sa týka očakávania, chceme si podržať aj ostatné investície, o ktorých rozmýšľame. Hlavne, pokiaľ ide o obnovu tepelných elektrární.“
Pred pár mesiacmi sa na Slovensku začala slovná vojna medzi premiérom a energetickými monopolmi. V súčasnosti je to už len o zápase medzi premiérom a SPP. Čo ste dostali za to, aby ste už nebojovali s Ficom?
„Energetika je dnes horúcou témou v celom svete pre všetkých premiérov. Chápeme, aké sú za tým dôvody. Energetické spoločnosti sú základnými aktívami ekonomiky. Nedá sa vyslovene hovoriť o slovnej vojne, ale skôr o bežnej diskusii medzi akcionármi. Téma energetiky je pre spoločnosť taká dôležitá, že nemôže ísť jedna strana proti druhej. Inak by sa nenašlo žiadne riešenie.“
Premiér Fico to prezentuje ako vojnu. Kritizuje privatizáciu a hovorí o „nenažraných“ monopoloch. Čo vám teda dal za to, že ho už nekritizujete? Pošuškáva sa, že to mohol byť aj nižší doplatok za privatizáciu. Hovorilo sa takmer o 7 miliardách, nakoniec budete doplácať iba necelé tri.
„Diskusie sa odohrávajú podľa toho, aké sú aktuálne témy. Záleží aj na tom, s ktorými výrobcami sa práve rokuje. Práve preto tvrdím, že nejde o vojnu s monopolmi. Nejde ani o vojnu proti monopolom. Okrem toho, Slovenské elektrárne nie sú monopol. Máme 60-percentný podiel na dodávke elektriny. Pre nás je dôležité, aby sme mali vytvorený stabilný, transparentný a nediskriminačný regulačný a legislatívny rámec v ekonomike, ktorý by umožnil a podporil rozvoj energetiky a zároveň investície, ktoré tu chceme robiť.“
Dostali ste teda od vlády niečo alebo nie?
„Nie. Ide len o to, že máme oblasti spoločného záujmu. Napríklad záväzok dokončiť tretí a štvrtý blok v Mochovciach.“
Voláte po stabilnom právnom prostredí. Nedávno sa však nemecká obchodná komora sťažovala, že prostredie na Slovensku prestáva byť stabilné. Elektrárne rozbehli veľkú investíciu v Mochovciach. Neobávate sa o jej návratnosť práve pre zhoršujúcu sa stabilitu?
„Našou prvou požiadavkou je stabilné a veľmi čitateľné právne a podnikateľské prostredie. Práve pre investície, ktoré tu chceme robiť. To je potrebné pre všetky sektory, nielen pre energetiku. V posledných mesiacoch sme vyjadrili určitú kritiku legislatívnych zmien. Išlo napríklad o rozhodnutia o exportných poplatkoch účinných od začiatku roka. Potom tu bolo zavedenie regulácie veľkoobchodných cien – nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, v rámci ktorého máme dodať domácnostiam elektrinu za cenu určenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Fungujeme však v komplexnom systéme, kde je momentálne nedostatok elektrickej energie. Nemôžeme byť oddelení, nemôžeme byť ostrov. Musíme zostať súčasťou väčšieho, prepojeného systému. Na to, aby sme mohli využívať jeho výhody, potrebujeme mať pravidlá, ktoré nebudú diskriminačné a zostanú v súlade s ostatným trhom. Na základe toho potom môžeme byť viac konkurencieschopní, nie len ako elektrárne, ale celá krajina, a to zároveň ochráni aj spotrebiteľa.“
Na vás sa však vzťahuje takzvaný všeobecný hospodársky záujem. Cezeň vám vláda prikázala predať určité množstvo elektriny nie za trhové ceny, ale také, ktoré určí regulátor. Necítite sa tým poškodení?
„Regulačný orgán definoval určité pravidlá pre ceny elektriny. Stanovil ich pre Slovenské elektrárne, ktoré však na trhu pokrývajú iba 60 % spotreby. Za posledné dva roky ceny elektriny pre domácnosti rástli najpomalšie v Európskej únii. V roku 2006 sa ceny vôbec nezvýšili. Minulý rok to bolo o 2,8 percenta. Dvojročný priemer je teda 1,4 percenta. Pripomínam, že to bolo na základe bežných trhových podmienok. Teraz (v lete, pozn.) prišlo nové nariadenie ministerstva, ktoré narúša bežný trhový chod. Potrebujeme ďalšie informácie od regulátora. Nepoznáme, z čoho vychádza pri určovaní ceny, ani definitívnu cenu.“
Proti tejto regulácii ste sa odvolali. No nevyzerá, že by ste s ňou mali vážnejší problém. Aspoň taký dojem to vytvára na verejnosti, lebo už dlhšie o tom mlčíte.
„Ako ste spomenuli, podali sme rozklad proti rozhodnutiu. Potom prišla odpoveď z ministerstva hospodárstva. To potvrdilo platnosť rozhodnutia. Momentálne skúmame ostatné aspekty, na základe ktorých môžeme deklarovať, prečo s tým nesúhlasíme. A hľadať nápravu, aby sme fungovali v súlade s podmienkami trhu, v konkurenčnom a nediskriminačnom prostredí, keďže regulácia sa má týkať len nás. No na trhu je pritom viac dodávateľov a my nie sme monopol a nefungujeme na ostrove, energetický trh nie je vymedzený geografickými hranicami.“
Premiér je citlivý, keď rastú ceny energií. Dá sa očakávať, že vláda si pravidlá vo všeobecnom hospodárskom záujme vyloží tak, že sa ceny nebudú zvyšovať vôbec alebo len minimálne. Je celkom reálne, že vás tým pošle do straty?
„Chápeme, že ceny elektrickej energie pre domácnosti sú veľmi zásadnou témou pre vládu a nielen slovenskú. My však hovoríme, že ich dokážeme mať pod kontrolou v trhových podmienkach. To je lepšie riešenie, ako regulovať cenu.“
Z toho, čo ste hovorili, nám vychádza, že sa spoliehate, že Slovensko nebude podliezať pravidlá únie a bude stabilné prostredie na podnikanie, a to nielen v energetike. Znovu sa však pýtame, či sa neobávate nestability, lebo napriek členstvu v únii, napriek tomu, že sú tu určité pravidlá, vláda tlačí energetické monopoly do stavu, ktorý už presahuje právny rámec únie a aj pravidlá trhu.
„Strach nie je niečo, s čím môžete ísť do podnikania. Keď sa pozrieme na slovenskú ekonomiku, vidíme, že sa jej darí. Vidíme, že ste sa stali súčasťou NATO, Európskej únie, WTO a OECD. Aj vďaka tomu od budúceho roku ako prvá krajina V 4 zavediete euro. Možno, že budúcnosť nebude ľahká. Najbližšie roky budú pravdepodobne o niečo ťažšie, pre globálnu i lokálnu ekonomiku, ale myslím si, že spoločnosť je schopná udržať si určitý rozvoj a napredovať. Verím, že trh a ekonomika sú silnejšie ako regulácia a rôzne vyhlášky.“