MOSKVA, BRATISLAVA. Budúci ruský prezident bude vládnuť až šesť rokov. A znovu sa môže volať Vladimir Putin.
Ruskí poslanci včera v prvom čítaní jednoznačne schválili zmenu ústavy, ktorý len minulý týždeň navrhol prezident Dmitrij Medvedev. Jej konečné potvrdenie je už len formalitou. Očakáva sa, že pred Vianocami už bude nová ruská ústava podpísaná prezidentom Medvedevom.
Skutočnosť, ako rýchlo ruská Duma odklepla jeho návrh, obnovil špekulácie o rýchlom návrate Putina do Kremľa. Zmena ústavy, ktorá zvýšila prezidentské obdobie o dva a parlamentné o jeden rok – na päť, umožňuje premiérovi elegantný návrat k plnej moci. Podľa niektorých ruských médií by sa tak mohlo stať už budúci rok.
Historická zmena bez diskusie
Dolná komora ruského parlamentu menila ústavu vôbec prvýkrát v histórii od roku 1993, keď ju schválila. Reforma ústavy sa obišla bez akejkoľvek diskusie v odbornej či laickej verejnosti. O schválení zmeny v parlamente nepochyboval nikto.
Duma je pod kontrolou Jednotného Ruska, ktorému šéfuje sám Putin. Jediní, ktorí hlasovali proti, boli komunisti. „Prečo sme sa s tým tak ponáhľali?“ pýtal sa podľa ruskej Gazety.ru komunistický poslanec Sergej Obuchov.
Medvedevovi končí prezidentský mandát až v roku 2012. Špekuluje sa však, že predčasné voľby by mohli prísť už na budúcu jar.
Pomôže kríza Putinovi?
Skorší Medvedevov odchod, ktorého si Putin vybral za svojho nástupcu, by podľa ruských médií mohla urýchliť svetová ekonomická kríza. Tá sa radikálne dotýka aj Ruska, ktorému neprospieva rekordný pád cien energetických surovín.
Prokremeľskí poslanci argumentovali, že predĺženie prezidentského obdobia prinesie efektívnejšiu vládu. Napríklad aj tým, že počas šiestich rokov bude môcť pohodlne prijať tri rozpočty na dva roky. Podľa liberálnej opozície sa krajina vracia späť do minulosti.
„Je to zlé riešenie, ktoré pripomína praktiky niektorých ázijských krajín, kde je tendencia k doživotnému vládnutiu,“ povedal podľa serveru News.ru Sergej Mitrochin z liberálnej strany Jabloko.
Putin: Nešpekulujme
Ruskí analytici nepochybujú, pre koho bola ruská ústava ušitá. „Urobili to pre Putina,“ povedala agentúre Bloomberg prominentná ruská sociologička Olga Kryštanovskaja z Ruskej akadémie vied. „Medvedev nie je v pozícii, aby protestoval. Dostal návrh, ktorý nemohol odmietnuť,“ dodala.
Premiér Putin, ktorý o predĺžení prezidentského mandátu hovoril už dávnejšie, zmeny schvaľuje. Podľa neho to umožní presadenie dlhodobých plánov. K špekuláciám o svojom návrate sa odmietol vyjadriť, nepoprel ich však. „Je ešte príliš skoro o tom diskutovať,“ citovala ho ruská agentúra Ria Novosti.
Napriek tomu sa ruskí novinári pripravujú, že už budúci rok by sa do Kremľa mohol vrátiť späť a zotrvať tam prinajmenšom do roku 2021. Dokopy by tak Putin vládol Rusku úctyhodných dvadsať rokov.