Barmská junta drví disidentov

Barma zažila čierny týždeň. V extrémne rýchlych procesoch skončili vo väzení desiatky disidentov a novinárov. Európska únia vrátane Slovenska vyzvala juntu, aby prepustila všetkých odsúdených.

Barmský mních dostáva milodary od obyvateľov Rangúnu pred sídlom hnutia Národná liga za demokraciu. V pozadí je obraz líderky opozície Aung San Suu Ťij, ktorá mala koncom októbra smutné výročie. V domácom väzení strávila dokopy už trinásť rokov.Barmský mních dostáva milodary od obyvateľov Rangúnu pred sídlom hnutia Národná liga za demokraciu. V pozadí je obraz líderky opozície Aung San Suu Ťij, ktorá mala koncom októbra smutné výročie. V domácom väzení strávila dokopy už trinásť rokov. (Zdroj: REUTERS)

RANGÚN, BRATISLAVA. Na web zavesil karikatúru generála Than Šwea a na blogu písal reportáže zo Šafranovej revolúcie. Pre režim sa stal hrozbou, chytila ho polícia a šiel do väzenia. Najznámejšieho barmského blogera Nay Phone Latta tento týždeň postavili pred súd a v rýchlom procese odsúdili na dvadsať rokov žalára.

„Údajne sa previnil proti elektronickému zákonu, ktorý junta prijala už pred tromi rokmi. Teraz ho však prvýkrát použila. Znamená to, že v budúcnosti môžu zatknúť a poslať do väzenia každého používateľa internetu, ktorý je pre nich nebezpečný,“ hovorí pre SME novinár Aung Tun, ktorý sa s mladým blogerom pozná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Ako v Barme zastrelili novinára

Cenzúra aj v poézii

Obaja sú členmi opozičnej Národnej ligy za demokraciu a prvýkrát sa stretli v roku 2003, keď ich s ďalšími mládežníckymi lídrami prijala duchovná vodkyňa opozície Aung San Suu Ťij.

Nay si potom otvoril v Rangúne internetovú kaviareň a zaradil sa medzi prvých blogerov v krajine. „Často presviedčal ostatných, aby blogovali a otvorene šírili svoje názory. Stal sa hrozbou pre režim,“ hovorí Aung Tun, podľa ktorého je zatýkanie novinárov v Barme stále častejšie.

Slobodne sa nemôžu vyjadrovať ani básnici a spisovatelia. Na dva roky pôjde do väzenia aj Saw Wai, ktorý do ľúbostnej básne zakódoval útok na juntu. „Po moci dychtiaci generál Than Šwei,“ toto heslo vytvorili prvé písmená jeho veršov.

SkryťVypnúť reklamu

Iba 65 rokov?

Počas dvoch dní 10. a 11. novembra vojenský režim odsúdil desiatky osôb, štrnásť z nich dostalo až 65–ročné tresty. Pre väčšinu to znamená doživotie.

Študentskí lídri, budhistickí mnísi, žurnalisti a odborári sa previnili tým, že sa vlani v lete zúčastnili na pokojných demonštráciách, známych ako Šafranová revolúcia, komunikovali so zahraničnými médiami alebo zverejnili kritické správy na internete.

Príbuzní odsúdených, ani pozorovatelia nemali na súdny proces prístup, rozsudok vyniesli v rýchlom slede za zatvorenými dverami väznice Insein.

Podľa nezávislého denníka Irrawaddy, aktivista Min Zeya zareagoval na rozsudok sarkastickou otázkou: „Iba 65 rokov? Ďalší Mie Mie zakričal: „Nikdy nás nezastrašíte!“

Medzi odsúdenými je napríklad aj Su Su Nway, ktorá otvorene kritizovala juntu za využívanie nútených prác.

SkryťVypnúť reklamu

Kubánska paralela

„Zákrok proti barmským aktivistom pripomína hromadné uväznenie disidentov a novinárov na Kube na jar 2003 režimom Fidela Castra,“ hovorí Marie Peřinová z organizácie Človek v tísni. Podľa nej by mala OSN a Európska únia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dosiahli okamžité prepustenie väzňov.

Slovenská diplomacia si brutálne kroky vojenského režimu všimla a ostro ich kritizovala. „Správu o odsúdení aktivistov sme prijali s hlbokým znepokojením. Vyzývame vedenie Barmy/Mjanmarska na bezpodmienečné prepustenie všetkých politických väzňov vrátane Aung San Suu Ťij, “ reagovalo naše ministerstvo zahraničných vecí.

Páky donútiť juntu k zmenám a slobodným voľbám však nemá v rukách ani Európska únia, ani Spojené štáty.

Rozhodujúci je postoj Číny a Indie, ktoré držia barmský režim nad vodou tým, že od neho nakupujú ropu, zemný plyn a drahokamy. Zisky z predaja používa junta na financovanie armády.

SkryťVypnúť reklamu

Peking spolu s Moskvou navyše blokujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by mohla voči krajine zaviesť zbrojné embargo.

Žijeme v strachu

Každú chvíľu musíme rátať s tým, že nás zatknú, hovorí o práci nezávislých barmských novinárov AUNG TUN. Jeho meno sme museli z bezpečnostných dôvodov zmeniť.

Vlani ste tajne natáčali protesty počas Šafranovej revolúcie, na vlastné oči videli vraždu japonského fotografa, na pár hodín vás zadržala polícia. Ako zvládate túto náročnú prácu?

„Je to hra na skývačku. Všade bolo množstvo vojakov a tajných, takže som nemohol voľne natáčať. Len tak narýchlo spod šiat alebo okien domov. Pri tejto práci navyše musíte žiť s vedomím, že vás môžu v každej sekunde zatknúť a že strávite desiatky rokov vo väzení. Keď som v teréne, snažím sa koncentrovať na prácu a nemyslieť na to, čo mi hrozí.“

SkryťVypnúť reklamu

Junta si uvedomila vplyv médií a snaží sa oveľa viac kontrolovať tok informácií. Ako to na vás dolieha?

„V internetových kaviarňach sa musíte legitimovať, režim používa sofistikované filtre na kontrolu informácií a mnoho mojich priateľov a blogerov skončilo vo väzení za to, že zverejnili kritické informácie o junte alebo komunikovali so zahraničnými novinármi. Keď píšete obyčajný mail, musíte dávať pozor – jedna veta a hrozí zatknutie.“

Šafranová revolúcia bola brutálne potlačená, junta stále pevne vládne, nedolieha na vás sklamanie?

„Dúfam, že sa dožijem zmeny. Nie som šťastný a spolu s kolegami z opozičného hnutia budeme ďalej skúšať. Raz sa to prelomí. Aj keď pritom môžem zomrieť.“

Ako môže k demokratizácii Barmy pomôcť Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

„Ste síce malá krajina, ale ako člen Európskej únie môžete tlačiť na juntu a tiež na Čínu, Indiu a Rusko, ktoré majú v Barme ekonomické záujmy. Keby sa rozhýbal Peking, režim by dlho nevydržal.“

(hud)

Vyzývame vedenie Barmy na prepustenie všetkých politických väzňov vrátane Aung San Suu Ťij.

slovenské ministerstvo zahraničných vecí

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu