BRATISLAVA. Tak, ako sa rozvíja trh privátneho bankovníctva na Slovensku, rozširujú sa aj možnosti správy a zhodnocovania majetku pre bonitných klientov.
Okrem privátnych bánk ich dnes oslovujú aj firmy mimo bankového sektora. Ide o spoločnosti z oblasti wealth managementu, ktoré klientovi na rozdiel od bánk často neponúkajú svoje produkty, ale sprostredkujú prístup k širším možnostiam.
Spolupráca
s renomovanými bankami
Jedným z priekopníkov tohto, na slovenskom trhu doteraz menej známeho biznisu, je spoločnosť Virtuse Wealth Management. „Spolupracujeme s prestížnymi svetovými privátnymi bankami, predovšetkým zo Švajčiarska a Luxemburska. Vsadili sme na ich meno, tradíciu a kvalitu,“ hovorí predseda predstavenstva Virtuse Wealth Management Rastislav Vasilišin.
„Ľudia na celom svete vnímajú švajčiarske bankovníctvo ako záruku najvyššej kvality, bezpečnosti a spoľahlivosti. Dôkazom je jeho viac ako 200-ročná tradícia, počas ktorej dokázalo, že vie ponúknuť produkty, z ktorých môžu profitovať viaceré generácie úspešných investorov,“ dodáva.
Rozdiel medzi bankou a takzvaným finančným butikom je podľa Vasilišina najmä v nezávislosti. „Keďže nie sme súčasťou nadnárodnej spoločnosti ani bankovej skupiny, pri výbere produktov nás neobmedzujú záujmy žiadnej materskej spoločnosti. Pracujeme s otvorenou architektúrou a klientovi dokážeme poradiť to najlepšie, čo na trhu existuje,“ tvrdí.
Konzervatívny prístup
k správe majetku
Klientov sa snažia získavať prostredníctvom vlastnej siete wealth advisorov. Zaujímaví sú ľudia, ktorých voľné zdroje sa pohybujú od niekoľkých miliónov korún. Súčasnej finančnej krízy sa neboja, berú ju skôr ako príležitosť.
„Nesnažíme sa súperiť s bankami o to, kto klientovi poskytne vyššie úroky pri vkladoch. Našou prioritou je peniaze neprerobiť. Bonitný klient chce mať majetok hlavne v bezpečí. Stačí sa pozrieť, aké problémy dnes majú agresívni hráči, ktorí príliš riskovali,“ vysvetľuje Vasilišin.
Autor: md