BRATISLAVA. Podmienkou je, že majiteľ vozidla požiada o dočasné vyradenie vozidla na príslušnom obvodnom úrade dopravy.
Povinné zmluvné poistenie zanikne, keď právoplatné rozhodnutie o vyradení predloží majiteľ auta poisťovni, v ktorej má uzatvorenú zmluvu.
V prípade, ak bolo uhradené celé poistné, poisťovňa vráti motoristovi preplatok. Niektoré poisťovne vyžadujú, aby klienti predložili aj potvrdenie okresného dopravného inšpektorátu o odobraní tabuliek s evidenčným číslom.
Auto vyradené z evidencie sa považuje za nepoistené. Po opätovnom zaradení vozidla do premávky musí majiteľ uzavrieť nové povinné zmluvné poistenie.
O dočasné vyradenie vozidla musí požiadať majiteľ vozidla. Dĺžku vyradenia vozidla si určí majiteľ sám vo svojej žiadosti. Na základe žiadosti mu príslušný obvodný úrad dopravy vydá rozhodnutie o dočasnom vyradení vozidla. Poplatok za vyradenie je 200 korún.
„Potom držiteľ vozidla odovzdá na dopravnom inšpektoráte tabuľky s evidenčným číslom a osvedčenie o evidencii vozidla,“ uvádza hovorca Prezídia Policajného zboru Viktor Plézel. Na polícii sa neplatí poplatok.
Po uplynutí času, na ktorý bolo vozidlo vyradené z cestnej premávky, si držiteľ vozidla na okresnom dopravnom inšpektoráte prevezme doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom.
Autor: rag