BRUSEL. Kto by si to bol pomyslel. Aj Česko s nulovým počtom námorníkov a rovnakým množstvom lodí sa zapojí do námornej operácie Atalanta až v ďalekom Somálsku.
Operácia Atalanta
Dôvodom je predsedníctvo Európskej únie. Únia sa totiž dohodla, že do somálskych vôd vyšle posily na ochranu pred pribúdajúcimi útokmi pirátov. Koordinácia akcie – ako všetkého ostatného – padne od januára na české plecia.
„Je to tak, budeme sa na operácii podieľať,“ povedal včera SME hlavný český „antipirát“ na ambasáde v Bruseli, brigádny generál Petr Pavel. „Nemožno si to však predstaviť v štýle Pirátov z Karibiku. Našou hlavnou úlohou bude monitorovať a koordinovať akciu od stola tu v Bruseli,“ dodal.
Atalanta má vypuknúť 2. decembra, keď do Adenského zálivu zamieria prvé asi z desiatich lodí, ktoré sa únia rozhodla vyslať.
Francúzsko ako súčasný predseda únie teraz dolaďuje právnu stránku.
„Budeme hlavne koordinovať spoluprácu s posádkami NATO a s ruskými loďami v oblasti,“ opisuje generál Pavel, s tým, že hlavnou protipirátskou trojčlenkou Česka budú ambasáda pri únii, vojenský zástupca v NATO a úrady v Prahe.
Na Atalante sa zúčastní necelá desiatka krajín únie, hlavne námorné mocnosti – Británia, Francúzsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko, Grécko. Mandát operácie je zatiaľ na rok.
Ochránia pomoc
Vyslané patrolovacie lode s ozbrojenými posádkami na palube budú mať prioritnú úlohou sprevádzať nekomerčné plavidlá, napríklad tie plávajúce pod zástavou OSN a vezúce potravinovú pomoc do Somálska.
Na druhom mieste budú komerčné lode, ktoré o ochranu počas plavby požiadajú.
Smutný odpočet
Piráti sa pohybujú najmä pri štyritíc kilometrov dlhom somálskom pobreží.
Doteraz zajali vyše 70 lodí, zväčša obchodných.
Zatiaľ najväčší úlovok je saudskoarabský tanker s ropou za 100 miliónov dolárov, za ktorý požadujú výkupné 25 miliónov.
Autor: Kateřina Šafaříková © SME