la, cítil som jasný kultúrny rozdiel. Ľudia používajú tento fór, lebo pripúšťajú, že by sa žene mohla v živote pritrafiť prípadne aj nevera s neznámym doručovateľom. Ale podľa japonských morálnych zásad nič také prípustné nie je. Preto Japonci vtipy tohto druhu nepoznajú.
Niekoľko mesiacov dozadu bola populárna 32-ročná japonská televízna moderátorka na drinku s bejzbalovým hráčom jedného známeho tímu. Ten muž je ženatý a má deti. S moderátorkou sa spolu opili a skončili v hodinovom hoteli, do akého, mimochodom, v Japonsku bežne chodia za sexom aj manželské páry. To všetko, na nešťastie, zachytil istý bulvárny časopis a bol z toho v Japonsku veľký škandál. Bejzbalistovi sa túto sezónu nedarilo ani v hre, na štadióne ho vysmialo 40-tisíc fanúšikov. Dal sa ostrihať, čo je tradičná schéma správania japonského muža, keď chce vyjadriť pokánie. V novom účese sa ospravedlnil aj na tlačovej konferencii. Po skončení sezóny ho z bejzbalového tímu vykopli.
Moderátorka skončila ešte horšie, pretože toto bol už jej druhý škandál. V prvom prípade sa v bulvári objavila fotografia, na ktorej sa bozkáva s mladým právnikom – tiež ženatým. Tisícky televíznych divákov sa sťažovali: „Nedovoľte, aby sa takáto amorálna žena objavila ešte niekedy na obrazovke.“ Moderátorka bola nútená prerušiť všetky aktivity v televíznom biznise. Ona sa médiám ospravedlnila prostredníctvom faxu a nikto netuší, či sa ešte niekedy na obrazovku vráti.
V Japonsku pestujeme kultúru ospra-
vedlňovania. Ak utŕžite obrovskú kritiku, vždy sa od vás očakáva verejné ospravedlnenie, pri ktorom sa tradične patrí ukloniť. Hoci by ste sa aj necítili vinný, ospravedlniť sa je rozumné. A je dobré tváriť sa pri tom ustarostene. V opačnom prípade do vás spoločnosť neprestane búšiť. Podotýkam, že spomínaná moderátorka je slobodná, no teraz má imidž zlodejky manželov. V skutočnosti sú to však práve muži, kto jej nadbieha. Je totiž veľmi pekná.
Vernosť vo svojej podstate závisí od individuálnej zodpovednosti, úprimnosti, lásky a ohľaduplnosti k partnerovi. Ak partner nie je dobrý človek, spomínané city môžu byť slabšie. Japonsko je v týchto veciach veľmi zvláštne. Vernosť sa tam považuje za celospoločenskú morálnu zásadu, Japonci sa tvária, že byť verný je dôležité a veľmi prísne posudzujú neveru iných, ale voči sebe samým sú výrazne tolerantní. Posudzujú a kritizujú neveru celebrít, ale koľkí z nich sú bezúhonní?
Istý komentátor povedal: „Známe tváre z televízie nesmú robiť problémy svojím amorálnym správaním.“ Ale mimo kamier možno podotkol: „Mali smolu, že to prasklo!“ V Japonsku je to tak – ak raz niečo vyjde najavo, tak to treba kritizovať, lebo sa to patrí, lebo sa to očakáva.
Keď svojho času médiá odhalili ľúbostnú aféru jedného z francúzskych prezidentov, povedal vraj na to: „No a?“ Cítim v tom jasný kultúrny rozdiel.
Autor: Masihiko