BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra má zaplatiť pokutu 600 miliónov korún (20 miliónov eur) firme Školstrav. O rozhodnutí košického krajského súdu informoval parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť minister Róbert Kaliňák zo Smeru.
Peniaze má ministerstvo zaplatiť spoločnosti, ktorá podľa obchodného registra sídli v bytovke v okrajovej štvrti Bratislavy. V dome nemá označenú kanceláriu, na chodbe má iba poštovú schránku, o ktorú sa delí s ďalšími piatimi firmami.
Spor sa ťahá desať rokov. Pár dní po prehraných parlamentných voľbách v roku 1998 uzatvorili prednostovia jedenástich okresných úradov v Košickom kraji, nominanti končiacej vládnej koalície HZDS - SNS - ZRS, zmluvy so Školstravom. Odporučilo im to ministerstvo školstva vedené Evou Slavkovskou z SNS. Firma mala päť rokov dodávať potraviny na výrobu jedál pre zhruba stotisíc žiakov všetkých materských a základných škôl v Košickom kraji. Šéfovia úradov z koalície SDK-SMK-SDĽ-SOP, ktorí nastúpili v decembri, zmluvu neplnili.
Novým prednostom sa zmluvy zdali nevýhodné a Školstrav nedôveryhodný.
Firma, ktorá bola v obchodnom registri zapísaná len 3. júna 1998, už 20. júla vyhrala výberové konanie na dodávanie potravín vypísané ministerstvom školstva. To už zmluvu podpísať nestihlo, keďže školy kompetenčne prešli pod okresné úrady.
„Dali sme im metodické usmernenie, že to bude lacnejšie a výhodnejšie, keď to bude robiť jedna firma. Okresné úrady si to osvojili,“ spomína si vtedajšia ministerka Slavkovská ešte aj dnes.
„Prednostovia okresných úradov sa mi na zmluvy sťažovali. Zistil som, že tá firma nemá vôbec žiadne skúsenosti, nemá jediné auto ani žiadne zariadenia, aby mohla také služby vykonávať,“ hovorí ich vtedajší šéf - prednosta košického krajského úradu Štefan Vranovský, ktorý na úrad nastúpil ako nominant SOP.
„Zavolali sme si zástupcu firmy. Dával nám len veľmi vyhýbavé odpovede, z čoho vyplynulo, že nevie povedať, kde majú stredisko, ako sú vybavení, ako chcú prepravovať suroviny,“ spomína si vtedajší prednosta Okresného úradu Košice II Ladislav Herman (KDH).
Prednostovia preto zmluvu spochybnili a žiadali firmu o ďalšie doklady. „Oni neboli v danom čase v stave niečo plniť. Radili sme sa, ako z toho vykľučkovať, aby sme to nemuseli plniť,“ priznáva Vranovský. „Podľa môjho názoru to bola politická nahrávka - malá domov.“
Ticho a úroky
Školstrav dnes prípad komentovať nechce. Právny zástupca firmy Vladislav Sisák povedal, že do ukončenia sporu sa nebudú vyjadrovať.
Firma ešte v roku 1999 zmluvy pre ich neplnenie vypovedala a okresné úrady zažalovala. Od každého z jedenástich úradov žiadala zaplatenie zmluvnej pokuty 20 miliónov korún (664tisíc eur).
Okresný súd vlani v júni po ôsmich rokoch od podania žaloby rozhodol, že úrady majú Školstravu zaplatiť dovedna pokutu 220 miliónov korún (7,3 milióna eur). Ďalších 315 miliónov (10,5 milióna eur) boli dovtedajšie úroky.
Nástupca medzitým zrušených okresných úradov, Krajský úrad v Košiciach, sa proti rozhodnutiu odvolal, krajský súd však rozsudok tento rok v auguste potvrdil. A keďže vláda už zrušila aj krajské úrady, žalovaným ostal Obvodný úrad v Košiciach, ktorý spadá pod ministerstvo vnútra. To by tak okrem 535miliónovej dlžoby k júnu 2007 malo zaplatiť ďalšie desiatky miliónov korún na úrokoch, ktoré naskakujú až do zaplatenia.
Hoci je rozsudok právoplatný, ministerstvo v septembri ešte podalo mimoriadny opravný prostriedok - dovolanie na Najvyšší súd.
Ďalší Studenič
Ministerstvo vnútra už tento rok prehralo podobný spor týkajúci sa Záchranného systému Slovakia pretekára Jozefa Studeniča. Minister vnútra Gustav Krajči (HZDS) sa mesiac pred voľbami Studeničovi v liste zaviazal, že mu rezort poskytne na systém 80 miliónov korún (2,7 milióna eur).
Minister Ladislav Pittner z SDK záväzok neplnil. Súdy rozhodli, že ministerstvo za to zaplatí pol miliardy.
Kto má platiť?
Ministerstvo v spore so Školstravom na Najvyššom súde namieta aj to, že na zaplatenie pokuty by malo byť príslušné ministerstvo školstva. „Ak by sme museli pokutu zaplatiť, bola by to ďalšia vážna rana pre náš rozpočet. Máme pocit, že už nerobíme nič iné, len platíme účty, ktoré nám svojimi rozhodnutiami vystavili ministri predchádzajúcich vlád,“ povedal hovorca ministerstva Erik Tomáš.
Priebeh kauzy
jún 1998 vznik firmy Školstrav,
júl 1998 firma vyhráva tender na ministerstve školstva. Školy prechádzajú pod okresy.
september 1998 parlamentné voľby. O pár dní okresy podpisujú na radu ministerstva zmluvy.
1999 nové vedenie okresov zmluvy so Školstravom neplní,
2008 štát prehráva súd s firmou.