BRATISLAVA. Takmer dvojmiliardová pokuta, ktorú má zaplatiť štátna lotériová spoločnosť Tipos cyperskej spoločnosti českého podnikateľa Radovana Vítka, je naďalej v pohybe.
Zastaviť sa ju zatiaľ snaží len poslanec Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý požiadal generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, aby podal podnet na mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, čo by mohlo znamenať otvorenie nového procesu. Kauza vypukla v čase, keď bol Mikloš členom vlády. Poslanec tvrdí, že štát by sa mal pokúsiť využiť všetky možnosti, aby peniaze nemusel vyplatiť.
Minister financií Ján Počiatek (Smer), Tipos ani predseda vlády Robert Fico (Smer) zatiaľ Trnku o mimoriadne dovolanie nechcú požiadať. Počiatek už pripravuje peniaze daňových poplatníkov na vyplatenie podnikateľa.
Počiatek odmieta aj Miklošovu úvahu o tom, že by bolo výhodnejšie poslať Tipos do konkurzu. Štát by potom teoreticky prišiel „len“ o jeho majetok, odhadovaný na 300 až 500 miliónov korún. Počiatek tvrdí, že Miklošove slová sú navádzaním na trestný čin.
Fico: Ja nič neviem
„Nemám také informácie, aby som teraz mohol niekoho obviňovať, pokiaľ ide o súčasné vedenie Tiposu, či využili alebo nevyužili všetky právne prostriedky nápravy. Treba sa na to pozrieť a keď sa ukáže nejaké pochybenie, tak sa bude vyvodzovať zodpovednosť,“ povedal Fico.
Jeho hovorkyňa Silvia Glendová neodpovedala na otázky, či má Počiatek, ktorý od Fica dostal „žltú kartu“ za monackú návštevu jachty finančnej skupiny J&T, naďalej premiérovu dôveru.
Mečiar tiež nevie, o čo ide
Miliardová pokuta veľmi nezaujala ani ďalšieho koaličného lídra Vladimíra Mečiara z HZDS.
„Päť týždňov som bol úplne mimo, ani neviem, v čom spočíva to know-how. Fúkací bubon za 2 miliardy,“ pýtal sa po rokovaní koaličnej rady.
Kým expremiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ hovoril v súvislosti s kauzou o koaličnom „kradnutí“, premiér Fico opäť oprášil posielanie opozičných lídrov do väzenia.
Opozícia vyzýva neplatiť
Predseda KDH Pavol Hrušovský Fica vyzval, aby sa zasadil o to, aby neboli peniaze daňových poplatníkov vyplatené a aby nedopustil, že peniaze všetkých daňových poplatníkov budú rozdané tým, ktorým nepatria“.
Mikloš generálnemu prokurátorovi tiež navrhol, aby podal žiadosť o odloženie platby až do rozhodnutia o dovolaní.
Podľa zákona sa na prokurátora s podnetom na mimoriadne dovolanie môže obrátiť každý občan, ktorý sa cíti poškodený rozhodnutím súdu.
„Vyplatenie sumy dve miliardy korún z verejných zdrojov poškodzuje každého občana Slovenskej republiky,“ napísal v podnete Mikloš.
Trnka mlčí
Či mu Trnka vyhovie a mimoriadne dovolanie využije, nepovedal.
„Nebudeme odpovedať,“ odpísala hovorkyňa prokuratúry Svetlana Močková na otázku, či by štát nemal využiť všetky opravné prostriedky, ak mu hrozí dvojmiliardová pokuta.
Za čo má Tipos platiť
Pokutu takmer dve miliardy korún má Tipos zaplatiť za neoprávnené používanie know-how firmy Športka na populárne lotérie Športka, Šanca a Mates.
Športka, ktorá knowhow získala po rozdelení Československa ako slovenský nástupca federálnej lotériovej spoločnosti Sazka, však hry nemohla prevádzkovať, lebo nezískala od štátu licenciu. Tú štát udelil len Tiposu.
Športka a Tipos najskôr spolupracovali, Športka, za ktorou stoja športové zväzy, však nebola spokojná s podielom peňazí pre športovcov a Tipos v roku 2000 zažalovala. Pôvodne žiadali 310 miliónov.
Pohľadávku neskôr predala podnikateľskej skupine okolo súčasného holdingu Luka & Bramer Group, za ktorým stojí český miliardár Vítek.
3 miliardy korún prehral štát za rok
V tomto roku štát prehral tri súdne spory, jeden vyhral, ďalší je krátko pred koncom.
2 miliardy korún
Štátna spoločnosť Tipos prehrala súd s českým miliardárom Radovanom Vítkom. Ten kúpil pôvodnú pohľadávku Športky, ktorá sa s Tiposom súdila o to, že neprávom používala jej knowhow. Štát, hoci má ešte možnosť, sa už nechce súdiť a Tiposu požičia peniaze.
500 miliónov korún
Ministerstvo vnútra prehralo spor o záchranný systém Slovakia. Minister Gustáv Krajči (HZDS) kedysi podpísal list, ktorým sa zaviazal Slovakii, za ktorou stál Jozef Studenič, platiť. Nový minister vnútra Ladislav Pittner (SDKÚ) aj na základe analýz zmluvu odmietol plniť. Výsledkom bolo, že štát minulý rok súd prehral. Ministerstvo si s firmou dohodlo splátkový kalendár.
600 miliónov korún
Ministerstvo vnútra prehralo na krajskom súde spor s firmou Školstrav za to, že školy od firmy nepoberali potraviny. Zmluvu s firmou kedysi na návrh ministerky školstva za SNS Evy Slavkovskej podpísali prednostovia okresných úradov, nominantov druhej Mečiarovej vlády. Ich nástupcovia zmluvu odmietli plniť.
300 miliónov korún
Štátna Slovenská konsolidačná vyhrala spor so súkromnou spoločnosťou Hydree, ktorá ju kedysi žalovala za to, že si ju štát vôbec dovolil zažalovať. Štát spor vyhral. Hydree chcela peniaze za to, že ju kedysi Daňové riaditeľstvo žalovalo, čím mala prísť o zisk. Pohľadávku Daňového riaditeľstva neskôr prebrala práve Slovenská konsolidačná.
200 miliónov korún
Štátu hrozí, že bude musieť platiť 200 miliónov za neplnenie zmlúv v Piešťanských kúpeľoch. Firma Swiss finance už na prvom stupni vyhrala súd s terajším súkromným vlastníkom kúpeľov. Keďže sa má údajné pochybenie týkať obdobia, keď kúpele vlastnil štát, nový vlastník si bude prípadne prehrané peniaze vymáhať od FNM.
(mož)
Advokát: Súkromný podnikateľ by dal Tipos do konkurzu
Štát sa zrejme nechcel vzdať zabehnutej značky, myslí si advokát RADOVAN PALA.
Exminister Mikloš hovorí, že keby Tipos vyhlásil konkurz, štát by zaplatil menej. Dalo sa tak postupovať?
„V momente, keď sa stal rozsudok Najvyššieho súdu vykonateľný a záväzok Tiposu voči cyperskej firme sa stal splatným, mal štatutár do 30 dní vyhlásiť konkurz. Dlžník má povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu, ak je platobne neschopný, alebo ak hodnota jeho splatných záväzkov, ktoré je povinný zaplatiť, presiahne hodnotu jeho majetku.“
Prečo to Tipos neurobil?
„Rozhodli sa to riešiť inak. Tým, že Tipos získal pôžičku od štátu, účtovne bol schopný plniť svoje záväzky a nenastal dôvod na vyhlásenie konkurzu.“
Čo by robila súkromná firma, ktorá sa nemôže spoliehať na štát?
„Treba to vnímať tak, že ten, kto sa rozhodol Tiposu požičať, je jeho akcionár. A akcionár si v takomto prípade musí zvážiť, či mu stojí za to firmu zachrániť pôžičkou pred konkurzom, pretože sa tak na mnoho rokov vzdá výnosov, keďže spoločnosť bude zo svojich príjmov musieť splácať úver. Hodnotu nemá ani licencia na prevádzkovanie štátnej lotérie, pretože sa nedá previesť na nikoho tretieho. Licenciu totiž môže prevádzkovať iba spoločnosť, ktorej stopercentným akcionárom je štát. Žiaden súkromný podnikateľ by to podľa mňa takto neurobil, keby si to zrátal. Vybudovanie novej spoločnosti, ktorá by podnikala v rovnakej sfére podnikania, by bolo lacnejšie. “
Prečo sa potom štát dal na drahé zachraňovanie firmy?
„Nemám na to úplne racionálne vysvetlenie, ale azda preto, že mu natoľko záleží na zabehnutej značke, ku ktorej majú ľudia dôveru. Azda sa domnievajú, že by veľmi ťažko vybudovali firmu s rovnakým zázemím. Do vytvorenia novej spoločnosti by sme mohli byť nejaký čas aj bez lotérií.“
Minister financií Počiatek hovorí, že vyhlásenie konkurzu a vytvorenie novej firmy by bol podvod.
„Vyhlásenie konkurzu je úplne legitímny spôsob ukončenia podnikania, trh sa tak zbavuje legálnym spôsobom subjektov, ktoré nedokázali riadne fungovať. Problematické by bolo, keby štát v očakávaní vynesenia rozsudku začal vylievať von peniaze z Tiposu, aby ich mohol preliať do novej spoločnosti. Ale neviem o tom, že by sa také niečo pripravovalo.“
Tipos nevyužil možnosť požiadať o mimoriadne dovolanie? Nebola to chyba?
„Bolo by logické, využiť všetky právne prostriedky, ktoré sú k dispozícii, aby sa firmu pokúsili zachrániť.“
Aký by bol postup, ak by Tipos vyhlásil konkurz?
„O návrhu na konkurz rozhoduje súd. Určil by správcu konkurznej podstaty a ten by spolu s veriteľmi rozhodol o ďalšom postupe, ako sa bude speňažovať majetok firmy.“
Michal Piško
Vybudovanie novej spoločnosti, ktorá by podnikala v rovnakej sfére podnikania, by bolo lacnejšie.
Radovan Pala, advokát