MAR DEL PLATA, BRATISLAVA. Davisov pohár je pre tenistov Argentíny ako zakliaty, na striebornú „šalátovú misu“ nedosiahli ani v treťom finále. V roku 1981 prehrali v USA 1:3, pred dvoma rokmi podľahli v Rusku 2:3 a teraz nevyužili výhodu domáceho prostredia. Sen domácich pochoval v nedeľu v Mar del Plata Fernando Verdasco, keď v stretnutí s Josem Acasusom vybojoval v päťsetovej bitke rozhodujúci tretí bod.
Tri body získali ľaváci
„Bol to najlepší forhend môjho života,“ povedal 25-ročný Verdasco o údere po čiare, ktorým premenil mečbal. V hale Estadio Islas Malvinas sa zvalil na kurt ako podťatý a vzápätí sa naňho nahrnul celý tím hostí. „V Davis Cupe musíte bojovať do bezvedomia a nikdy nesmiete strácať vieru vo víťazstvo. Mentálna sila mi pomáhala aj v zápase s Acasusom.“
Verdasco zvíťazil 3:2 na sety, hoci prehrával 1:2.
Španieli nastúpili vo finále bez zraneného Rafaela Nadala, ale dokázali, že aj bez svetovej jednotky majú dosť špičkových hráčov. Nehrajúcemu kapitánovi Emiliovi Sanchezovi vyšla karta s Verdascom (16. v ATP), ktorého nasadil v nedeľu namiesto rebríčkovo vyššie postaveného Davida Ferrera (12.).
Verdasco s Felicianom Lopezom sa zaslúžili aj o dôležitý bod v sobotňajšej štvorhre. Za stavu 1:1 po piatkových dvojhrách si tak Španielsko naklonilo vývoj na svoju stranu a domáca Argentína sa dostala pod obrovský psychický tlak. Keďže v prvý deň vyrovnal skóre Lopez, o všetky tri body víťazného tímu sa zaslúžili ľaváci.
Kapitán kritizuje politikov
Pred finále hralo všetko pre Argentínu. Doma si držala od roku 1998 víťaznú sériu 13 zápasov, v Mar del Plata pripravila 11-tisícový kotol, obidvoch singlistov Juana Martina del Potra (9.) aj Davida Nalbandiana (11.) mala s lepším renkingom ako Španieli, hosťom chýbal Nadal.
Optimisticky naladený nehrajúci kapitán Alberto Mancini vyhlásil, že si vie predstaviť aj výsledok 5:0.
„Musíme sa poučiť z tejto prehry, a to sa netýka len hráčov,“ cituje Reuters vytriezvenie Manciniho po zápase. „Poučiť by sa mala celá krajina, každý z nás. Vynaložili sme veľké úsilie, ale niekedy treba ešte viac. Hovorím o realite v našej krajine a o jej smerovaní.“ Kapitán sa sťažoval na politické súboje, do ktorých zatiahli aj niektoré mestá - naťahovali sa o dejisko finále. „Všetko sa spolitizovalo. Trochu sme stratili koncentráciu,“ doplnil Mancini.
Argentína viedla po úvodnom stretnutí Nalbandiana s Ferrerom 1:0, ale potom už bodovali len hostia.
V druhej dvojhre del Potra s Lopezom si domáci tenista zranil nohu a tento moment označil Mancini za kľúčový: „Od tej chvíle sa všetko začalo komplikovať.“
„Nadalova absencia akoby stmelila španielsky tím,“ všimol si domáci kapitán. Mancini teraz čelí veľkej kritike, médiá žiadajú jeho odstúpenie.
Sanchez končí na vrchole
V opačnej pozícii je Emilio Sanchez na španielskej lavičke. „Toto je moje najväčšie víťazstvo vrátane mojej hráčskej kariéry,“ vyhlásil a dodal, že po troch rokoch v reprezentácii končí. Hoci Španieli by ho najradšej videli pri tíme aj v ďalších sezónach.
Po víťazstvách futbalistov, cyklistov a Nadalovom nástupe na svetový tenisový trón sa Španielsko v závere roka dočkalo ďalšieho veľkého športového triumfu.
Všetko sa spolitizovalo. Trochu sme stratili koncentráciu.
Alberto Mancini, nehrajúci kapitán Argentíny