LONDÝN, BRATISLAVA. To, že Washington bežne špehuje zahraničných lídrov, nie je žiadne tajomstvo. Fakt, že lustruje aj svojich najbližších spojencov, je však novinka. Istotne s tým nerátal ani bývalý britský premiér Tony Blair (na snímke SITA/AP).
Bývalý zamestnanec Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) David Faulk prezradil televízii ABC, že na vlastné oči videl spis, ktorý obsahoval informácie o Blairovi. Podrobnosti nechcel zverejniť, išlo však o jeho súkromné telefonické rozhovory.
Rozhovory zo spálne
V prísne tajnej databáze Anchory sa objavili aj iné zaujímavé mená napríklad prvý iracký prezident Ghazi alYawera po invázii v roku 2003. Jeho spis obsahuje aj záznam z ľúbostného rozhovoru s priateľkou, s ktorou sa neskôr oženil.
Odpočúvanie Blaira je silnejšia káva, keďže išlo o blízkeho priateľa prezidenta Georgea Busha a navyše medzi oboma krajinami platí dohoda, že si nebudú navzájom špehovať lídrov. „Ak je to pravda, že sme mali spis o Blairovi, tak tu ide o obrovské porušenie dohôd, ktoré sme mali s Britmi,“ povedal bývalý príslušník CIA pre ABC News. Blairov hovorca odmietol škandál komentovať, vyjadriť sa odmietol aj Biely dom.
Faulk spolu s bývalými kolegami zverejnili iaj nformácie, že tajné služby na základni Fort Gordon v štáte Georgia špehovali desiatky novinárov, vojakov a predstaviteľov mimovládnych organizácií vrátane Červeného kríža. Bežne odpočúvali aj intímne rozhovory či sex cez telefón.
Zneužívanie systému?
Odhalenia vyvolali opäť debatu, ako funguje domáci špionážny program, ktorý po 11. septembri presadila Bushova administratíva. Biely dom tvrdil, že ide o ochranu Američanov pred terorizmom.
Teraz sa množia obvinenia, že program porušuje základné práva Američanov a vŕta sa vo veciach, ktoré tajné služby nemajú čo zaujímať.