BRATISLAVA. Minister financií Ján Počiatek (Smer) má jedinú možnosť, ako zabrániť vyplateniu dvoch miliárd korún českému podnikateľovi Radovanovi Vítkovi. Ignorovať aj pod hrozbou sankcií zmluvu, ktorú s týmto podnikateľom potichu uzavrela spoločnosť Tipos. Tá sa ešte v auguste zaviazala, že peniaze zaplatí do konca novembra. Urobila tak po tom, čo Najvyšší súd rozhodol, že Tipos neoprávnene používal know-how Športky. Spornú pohľadávku od nej odkúpil Vítek, ktorý si ju začal uplatňovať voči Tiposu.
Burian: Choďte za Počiatkom
Návrh opozičného poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ) schválil výbor jednohlasne, zmluvami by sa mal zaoberať dnes. Šéf výboru Ján Burian (Smer) bol napriek tomu zdržanlivý. „Nemám dosť informácií, aby som sa mohol vyjadrovať k tejto kauze. Obráťte sa na ministra Počiatka.“
Spoločnosť Tipos, ktorú ovláda ministerstvo financií, sa mimosúdne dohodla s podnikateľom Vítkom, že mu vyplatí dve miliardy korún za to, že neoprávnene používala know-how firmy Športka. A to napriek tomu, že v hre je stále mimoriadne dovolanie, o ktoré už požiadal Generálnu prokuratúru poslanec Mikloš.
Prokuratúra oznámila, že podnet zaevidovala, upozornila však, že ak by aj Miklošovi vyhovela, vykonateľnosť rozhodnutia o vyplatení peňazí „to samo osebe nemôže ovplyvniť“. Počiatek to pochopil tak, že Tipos musí Vítkovi zaplatiť.
Podľa poslanca Daniela Lipšica z KDH ide o omyl. „Prokuratúra len konštatovala platný právny stav s tým, že sa bude podnetom vážne zaoberať. Je úplne jasné, že odložiť vykonateľnosť rozhodnutia môže na návrh generálneho prokurátora až Najvyšší súd.“
Ak by sa ministerstvo rozhodlo, že peniaze nevyplatí, Tiposu by hrozil ďalší spor a asi aj exekúcia. Do momentu, kým by sa celý proces rozbehol, by však mohol odvolací súd vydať predbežné opatrenie, ktorým by nakladanie s majetkom zastavil. Ak by naopak Počiatkov rezort peniaze vyplatil, dostať ich späť z Vítkovej cyperskej firmy by bolo oveľa komplikovanejšie.
Vyplateniu dvoch miliárd korún by mohol zabrániť aj konkurz na spoločnosť Tipos, keďže hodnota majetku tejto firmy je podľa odhadov 500 miliónov korún.Vítek pritom údajne odkúpil spornú pohľadávku Športky voči Tiposu za 600 miliónov korún, čo naznačuje, že si bol istý víťazstvom v súdnom spore.
Podľa Daniela Lipšica z KDH to svedčí o koordinovanom postupe medzi podnikateľom a ministerstvom.
„Kto by to za takúto sumu kupoval v situácii, keby nevedel, že na tom môže s garanciou štátu zarobiť oveľa viac?“ pýta sa opozičný poslanec.
Dzurinda píše Ficovi
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera listom požiadal premiéra Roberta Fica (Smer), aby zabránil vyplateniu dvoch miliárd korún podnikateľovi Vítkovi. Podľa Dzurindu totiž ide o „čistý podvod“. „Toto musí pán Fico zastaviť,“ vyhlásil líder opozície.
Dzurinda považuje správanie Tiposu a ministerstva financií za „cynické a arogantné v období, keď čelíme dôsledkom finančnej krízy“.
„Vzdanie sa práva využiť všetky právne možnosti na odvrátenie pre štát nepriaznivého rozsudku vyvoláva podozrenie, že ministerstvo financií a Tipos nekonajú vo verejnom záujme, ale v záujme finančných skupín, ktoré chcú na tejto transakcii zarobiť miliardy na účet občanov Slovenska,“ napísal Dzurinda v liste Ficovi.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že Fico sa zatiaľ s listom neoboznámil. Počiatka však odvolať nemieni. Ministra sa zastal aj poslanec SNS Jaroslav Paška.
„Z právnych analýz, ktoré si dalo urobiť ministerstvo, zrejme vyplynulo takéto riešenie. Predpokladám, že pán minister to bude vedieť obhájiť.“
Poslanec HZDS Miroslav Jureňa však pripomína, že v minulosti riešil podobný spor za 70 miliónov korún.
„Podal som mimoriadne dovolanie, očakávam, že rovnako sa zachová aj minister Počiatek.“
Kaliňákov kšeft?
Mikloš včera naznačil, že v kauze je namočený aj Počiatkov priateľ, minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Tipos sa totiž s Vítkom dohodol na vyplatení dvoch miliárd korún prostredníctvom advokátskej kancelárie Majeríková – Koštial – Turčan & Partners, ktorá ho v tomto spore zastupovala. Kaliňák, Majeríková, Koštial a Turčan sú podľa obchodného registra spolumajiteľmi firmy Equity.
„Ak je to pravda, tak to asi nie je úplne najlepšie. Je na premiérovi, aby sa ho na spýtal,“ reagoval poslanec Smeru Jozef Burian.
„Niekto to musí riešiť. Dôležité je, že minister financií má dôveru k tejto právnej kancelárii,“ myslí si poslanec SNS Paška.
„Táto vláda hovorí, že jej veľmi záleží na najslabších sociálnych vrstvách. V skutočnosti jej však záleží len na svojich finančných skupinách,“ povedal poslanec Lipšic.
Kaliňák sa bráni, že v spomínanej advokátskej kancelárii nikdy nepôsobil.
„S niektorými z týchto ľudí síce spolupracoval, ale v inej advokátskej kancelárii,“ napísal tlačový odbor ministerstva vnútra.
Otázky, na ktoré chýbajú odpovede
1. Prečo minister financií Ján Počiatek zo Smeru od augusta nezverejnil, že štát prehral dve miliardy korún? Na verejnosť to preniklo z českých médií.
2. Prečo Počiatek potichu umožnil, aby sa Tipos dohodol zmluvne na vyplatení peňazí a nepožiadal o mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora, čím by mohol obnoviť súdny proces?
3. Prečo právnická kancelária, ktorá má blízko k Počiatkovmu kamarátovi, ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorá Tipos zastupovala, nenavrhla štátu využiť všetky právne možnosti, ako nevyplatiť peniaze?
4. Prečo Počiatek nedal Tipos do konkurzu, čo je podľa právnikov v biznise normálna vec v prípade, ak firma má väčšie záväzky, ako dokáže zaplatiť? Štát by tak mohol prísť o majetok Tiposu, ktorý je údajne okolo 500 miliónov korún.
5. Prečo predseda vlády Robert Fico zo Smeru nevyvinie tlak na svojho ministra, aby využil všetky právne možnosti na to, aby daňoví poplatníci nemuseli platiť sankciu za prehraný spor?