DRÁŽĎANY. Muži Arménska obhájili prvenstvo na 38. ročníku šachovej olympiády, ktorá vyvrcholila v utorok v nemeckých Drážďanoch. V kategórii žien triumfovali Gruzínky. Zo slovenských výberov skončili lepšie ženy, ktoré v poslednom kole zdolali Slovinsko 2,5:1,5 a posunuli sa do najlepšej dvadsiatky na 16. miesto. Muži na záver prehrali s Indiou a patrí im až 31. priečka. Oba slovenské tímy si v porovnaní s Turínom 2006 polepšili. Ženy o šesť, muži o dvanásť priečok.
O celkových víťazoch rozhodli partie záverečného 11. kola. Arméni zdolali v záverečnom súboji Čínu 2,5:1,5 a keďže Ukrajinci, ktorí ich ako jediní mohli zosadiť z trónu, prehrali s USA 0,5:3,5, pätica Levon Aronian, Vladimir Akopijan, Gabriel Sargissian, Tigran Petrosian a Artašes Minasian sa tešila z ďalšieho triumfu na prestížnom podujatí. Slováci dlho atakovali najlepšiu dvadsiatku, napokon v posledných dvoch súbojoch prehrali a olympiádu zakončila pätica Sergej Movsesian, Ľubomír Ftáčnik, Ján Markoš, Tomáš Petrík a Peter Vavrák s bilanciou 6 víťazstiev, 1 remíza a 4 prehry s 13 bodmi.
Gruzínky si prvenstvo na turnaji žien zabezpečili víťazstvom nad Srbkami 3:1. Gruzínske kvinteto Maia Čiburda nidzeová, Nan Dzagnidzeová, Lela Javachišviliová, Maia Lomineišviliová a Sopiko Chuchašviliová vyhralo 8 súbojov, v dvoch remizovalo a našlo len jedného premožiteľa. Slovenky Zuzana Hagarová, Eva Repková, Regina Pokorná, Mária Machalová a Zuzana Gregorová nazbierali v jedenástich súbojoch 14 bodov za 7 víťazstiev a 4 prehry. Šachovú olympiádu 2012 usporiada Turecko.
Výsledky - muži: 1. Arménsko 19 bodov, 2. Izrael 18, 3. USA 17, 4. Ukrajina 17, 5. Rusko 16, 6. Azerbajdžan 16, ... 31. Slovensko 13.
Ženy: 1. Gruzínsko 18 bodov, 2. Ukrajina 18, 3. USA 17, 4. Rusko 17, 5. Poľsko 17, 6. Arménsko 16, ... 16. Slovensko 14.