Opoziční aktivisti od utorka okupujú najväčšie thajské letisko. Žiadajú odstúpenie vlády. Nepokoje si vyžiadali prvú obeť.
BANGKOK, BRATISLAVA. Najväčšie thajské letisko Suvarnabhumi malo včera naplánovaných presne 292 letov. Všetky muselo zrušiť. Najvyťaženejší vzdušný prístav v krajine obsadili stovky demonštrantov, ktorí zastavili jeho prevádzku. Tisícky turistov tak ostali uväznené v letiskovej hale neďaleko Bangkoku.
Opoziční aktivisti z Ľudovej aliancie pre demokraciu (PAD) zablokovali príjazdové cesty k letisku, vnikli do kontrolnej veže a stovkám aerolínií spôsobili ťažkosti pri pristávaní. Pasažieri zrušených letov strávili noc na lavičkách či batožinových vozíkoch. Neskôr vedenie letiska evakuovalo všetky terminály a cestujúcich previezli späť do centra Bangkoku.
„Najprv vypli televízie, potom sme nemali prístup ani k počítačom. Nehlásili nijaké oznamy, vládli tam chaos a zmätok,“ opísal situáciu pre Press Association britský komik Harry Bedford, ktorý tiež uviazol na letisku.
Armáda chce nové voľby
Neznámi útočníci hodili do davu protestujúcich výbušninu, ktorá zranila dvanásť ľudí. V provincii Čiang Mai zasa provládni demonštranti zabili opozičného aktivistu. Vytiahli ho z auta a zastrelili, potvrdil pre Reuters policajný dôstojník Atipol Thongdaeng.
Opoziční demonštranti, ktorí už šesť mesiacov žiadajú odstúpenie vlády premiéra Somčaja Vongsavata, chcú v blokáde letiska pokračovať.
„Budeme letisko Suvarnabhumi blokovať dovtedy, kým Somčaj neodstúpi,“ citovala agentúra Reuters hovorcu strany PAD Parnthepa Pourpongpana.
Opoziční vzbúrenci si medzinárodné letisko vybrali aj preto, že na ňom mal pristáť premiér Vongsavat, ktorý sa včera vracal z Peru. Šéf kabinetu nakoniec pristál v severothajskom meste Čiang Mai.
Šéf armády Anupong Paočinda včera vyzval jeho vládu, aby rozpustila parlament a vypísala predčasné voľby. Vylúčil, že by sa armáda snažila o vojenský prevrat. Zároveň požiadal demonštrantov, aby okamžite opustili letisko a umožnili turistom odcestovať.
Premiér neodstúpi
Predseda vlády však svoje odstúpenie odmieta. „Neodstúpi ani nerozpustí parlament, pretože bol demokraticky zvolený. A to stále platí,“ citoval denník Guardian hovorcu vlády Nattavuta Saikuara.
Analytici pripúšťajú, že premiér môže zvážiť vyhlásenie výnimočného stavu. Ak by opozícii ustúpil, jeho stúpenci sľubujú vojnu. Opozícia obviňuje vládu z korupcie a kupovania hlasov.
Slováci dovolenky nerušia
Letisko v Bangkoku je zatvorené. Slovenskí turisti čakajú na vstup do Thajska v Malajzii.
Netrpezlivo čakali na odlet domov. Pred dvanástou sa však namiesto oznamu o začatí boardingu dočkali prekvapujúcej výzvy. „Pre vlastnú bezpečnosť by ste mali okamžite opustiť letisko,“ zaznelo v odletovej hale thajského letiska Suvarnabhumi.
„Zriadenci aerolínie Thai Airways si zbalili veci a odišli. Povedali nám, aby sme šli niekam do bezpečia, ale vonku čakali hluční, rozvášnení demonštranti a ja som sa bála ísť medzi nich,“ opisovala austrálskemu denníku Sydney Morning Herald turistka Megan Lownová.
V utorok uviazlo na letisku asi tritisíc pasažierov. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí nemá zatiaľ informácie, že by sa medzi nimi nachádzali aj Slováci. Skupinka slovenských turistov, ktorí sa vybrali do Thajska dovolenkovať, však čaká na vstup do krajiny v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Čakanie si krátia pobytom na pláži.
„Predpokladá sa, že zajtra budú môcť odletieť do Bangkoku,“ povedal SME Jozef Zelizňák, manažér zájazdov cestovnej kancelárie BUBO. „Podľa našich informácií nie je situácia až taká dramatická. Očakáva sa, že letisko čoskoro obnoví svoju prevádzku,“ dodal Zelizňák.
(toh)
![]() |
Thajské kráľovstvo
Thajsko je jedinou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorú neriadila európska veľmoc.
Väčšinu zo 63 miliónov obyvateľov tvoria Thajčania, najväčšou menšinou sú Číňania (asi 10 percent).
Thajsko je konštitučnou monarchiou, 80 ročný kráľ Pchúmipchon Adundét je nadlhšie vládnucim monarchom.
V roku 2006 zažila krajina puč, keď armáda zvrhla premiéra Thaksina Šinavatru. Súčasný premiér je jeho švagrom.
![]() |