CHICAGO, BRATISLAVA. Jednou z najdôležitejších tém prezidentskej kampane bola vojna v Iraku a Barack Obama v nej sľuboval obrat o 180 stupňov. Paradoxne, nakoniec je to práve minister obrany Bushovej vlády Robert Gates, ktorý si zrejme udrží ministerskú stoličku aj v Obamovom kabinete.
Gates bude prvým ministrom obrany, ktorý plynulo prejde od jedného prezidenta k druhému, hoci je z inej politickej strany. Obamov krok má byť gestom voči republikánom a znakom nadstraníckej kontinuity v čase vojny, napísal The New York Times. Podľa kritikov však bude Obamovo rozhodnutie potvrdením, že demokrati v bezpečnostných otázkach jednoducho nedokážu byť efektívni. Napríklad aj Bill Clinton v roku 1997 vymenoval za ministra obrany republikána Williama Cohena.
Podľa zdrojov denníka by mal Gates zostať v úrade ešte asi rok.
U Busha aj Obamu
Staronový minister sa však ocitá vo zvláštnej situácii. Pracuje vo vláde prezidenta Busha, ktorý poslal do Iraku amerických vojakov, a od budúceho roka bude pracovať pre prezidenta, ktorý ich chce dostať čo najskôr domov. Zdá sa však, že nad volebným mottom zmeny nakoniec zvíťazili skúsenosti, ktoré jednotliví členovia kabinetu prinášajú.
Blízky priateľ Bushovcov
Robert Gates je navyše blízkym priateľom rodiny Bushovcov. Pôsobil ako riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby CIA počas vládnutia Busha staršieho a zastupoval tiež prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť počas operácie Púštna búrka v Perzskom zálive. Predtým, než prišiel do kabinetu Busha mladšieho, bol rektorom texaskej A&M univerzity. Na pôde školy sa nachádza aj Bushova prezidentská knižnica.
Gates nahradil v úrade kritizovaného Donalda Rumsfelda. Stál pri napĺňaní novej irackej stratégie zvýšenia počtu amerických vojakov a počas jeho úradovania sa situácia v krajine dramaticky zlepšila. Zrejme preto si ho Obama ponechá.
Novozvolený prezident by mohol Gatesovu nomináciu oznámiť už budúci týždeň, keď predstaví svoj národnobezpečnostný tím.