Kalendár literárnych výročí 28. november

1907 - v Ríme sa narodil taliansky spisovateľ Alberto Moravia

1820 - v meste Barmen sa narodil nemecký filozof, marxista Friedrich Engels. Účastník revolučného hnutia 1848-49 v Nemecku, neskôr žil Anglicku. Patril k vedúcim osobnostiam Zväzu komunistov, vypracoval Zásady komunizmu a Manifest komunistickej strany. Najvýznamnejšie práce: Postavenie robotníckej triedy v Anglicku, Dialektika prírody, Anti-Dühring, Pôvod rodiny, súkromného vlastníctva a štátu. Do tlače pripravil 2. a 3. diel Kapitálu, ktorý napísal Karl Marx. Jeden zo zakladateľov I. internacionály a spoluorganizátor II. internacionály. Zomrel 5. augusta 1895 v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1824 - v Dolných Držkovciach sa narodil spisovateľ a historik Mikuláš Dohnány. Jeho spomienky Historia povstaňja slovenskjeho z r. 1848 sú zdrojom poznatkov o slovenskej účasti na udalostiach. Ďalšie dielo: dráma Podmaňínovci, básnická skladba Dumy a i. Zomrel 2. júna 1852 v Trnave.

1859 - zomrel americký spisovateľ Washington Irving, považovaný za zakladateľa americkej prózy. Písal paródie, cestopisné črty, historické knihy. Popularitu získali jeho poviedky v Knihe čŕt a Cestovateľove príbehy. Narodil sa 3. apríla 1783.


1880 - v Petrohrade sa narodil ruský spisovateľ, básnik Alexander Alexandrovič Blok. Patril k najväčším ruským lyrikom. Pochádzal zo šľachtickej rodiny, študoval právo a filológiu. Debutoval zbierkou básní Verše o krásnej dáme a po uverejnení zborníkov Snežná maska, Lyrické drámy, Zem v snehu, Nočné hodiny získal všeobecné uznanie. Tragický pohľad na svet vyjadril v zbierkach Strašný svet a Tance smrti. Október 1917 prijal v poéme Dvanásti a v cykle básní Skýti. Zakladateľ ruskej symbolistickej drámy, napísal hry Panoptikum, Kráľ na námestí, Neznáma a Ruža a kríž. Vynikol i ako literárny kritik. Zomrel 7. augusta 1921 v Petrohrade.

SkryťVypnúť reklamu

1881 - narodil sa rakúsky prozaik, esejista, životopisec Stefan Zweig. Autor románových biografií, napr.: Romain Rolland, Joseph Fouché, Mária Antoinetta, Mária Stuartovna, Triumf a tragika Erasma Rotterdamského, Magellan, Amerigo, Balzac i historickej knihy Hviezdne hodiny ľudstva. Napísal tiež román Netrpezlivosť srdca a novely Amok, Zmätok citov. Šachová novela je protestom proti fašizmu. V r. 1938 emigroval do Veľkej Británie, neskôr do Brazílie. 23. februára 1942 spáchal spolu s manželkou na protest proti duchovnému ničeniu Európy samovraždu.


1907 - v Ríme sa narodil taliansky spisovateľ Alberto Moravia, predstaviteľ neorealizmu. Patrí k najprekladanejším talianskym prozaikom 20. stor. Vynikol už v r. 1929 románom Ľahostajní o úpadku talianskej meštianskej rodiny. Túto tému obmieňal v dielach Agostino, Neposlušnosť, Pohŕdanie, Nuda, Pozornosť. Protifašistická tematika sa objavila v románoch Konformista, Rimanka a Horalka, svet rímskych chudákov v Rímskych poviedkach. Mnohé jeho romány a poviedky boli sfilmované. Zomrel 26. septembra 1990 v Ríme.

SkryťVypnúť reklamu

1925 - v Oslanoch sa narodil literárny vedec Stanislav Šmatlák, dlhoročný pracovník na Ústave slovenskej literatúry SAV. Mnohé štúdie publikoval časopisecky. Autor monografických prác Hviezdoslav, Zrod a vývin jeho lyriky, Básnik Laco Novomeský, Vývin a tvar Kraskovej lyriky. Ďalšie dielo: Dve storočia slovenskej lyriky, Dejiny slovenskej literatúry, Pozvanie do básne. Pripravil antológie a výbery z tvorby Hviezdoslava, Vajanského, Novomeského, Válka, Rúfusa i Korešpondenciu P. O. Hviezdoslava so S. H. Vajanským a J. Škultétym. Zomrel 5. augusta 2008.

1999 - v Bratislave zomrel prozaik a dramatik Peter Karvaš, jeden z najplodnejších slovenských autorov 20. stor. Dramaturg na Novej scéne v Bratislave, kultúrny atašé v Bukurešti, neskôr redaktor v Kultúrnom živote. Po r. 1968 sa stal nežiaducou osobou. Autor próz: Niet prístavov, Polohlasom, Toto pokolenie, Pokolenie v útoku, Čert nespí, Čertovo kopýtko, Konfety a leporelá, Kniha úľavy a i. V divadelných hrách: Meteor, Návrat do života, Polnočná omša, Zmŕtvychvstanie deduška Kolomana, Antigona a tí druhí, Jazva, Veľká parochňa, Experiment Damokles, Absolútny zákaz, Súkromná oslava, Vlastenci z mesta Yo, Zadný vchod kritizoval zneužívanie moci a ohrozenie slobody. Autor teoretických prác o divadle. Narodil sa 25. apríla 1920 v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

História

Súvisiace témy: história
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu