Sociálnych dávok pribudne. Najviac si to odnesú zamestnávatelia.
BRATISLAVA. Pracovať za minimálnu mzdu sa pomaly neoplatí. Ľudia radšej ostanú na sociálnych dávkach. Kto by si to predsa len rozmyslel, môže rátať s tým, že ešte mu prispeje štát. Parlament schválil návrh na zavedenie „zamestnaneckej prémie“.
V roku 2010 ju môže získať každý, kto bude na budúci rok zamestnaný aspoň šesť mesiacov a za tento čas zarobí najmenej 1773 eur (53 400 korún), ale zasa nie tak veľa, aby musel platiť daň z príjmov. Zvýši sa mu čistá mzda. Naviac získa necelé dve stovky (asi 6,5 eura) mesačne.
„Štát mu vráti stovky korún na daniach, ale zároveň berie tisíce korún na odvodoch,“ hovorí Richard Sulík, autor nápadu, ktorý si osvojilo ministerstvo financií.
Bývalý poradca ministrov Ivana Mikloša (SDKÚ) a Jána Počiatka (Smer) Sulík, ktorý medzičasom založil stranu Sloboda a Solidarita, si to predstavoval inak. „Nie je to systémové. Nenahrádzajú sa nijaké sociálne dávky, práve naopak, ich počet sa zvýši zo 70 na 71,“ povedal.
Prémia sa bude vzťahovať na zamestnancov. Poslanci zamietli opozičný návrh, aby sa týkala aj živnostníkov.
Minister financií Počiatek povedal, že zamestnanecká prémia je určená ľuďom, ktorí sa nedokážu zamestnať za vyššiu ako minimálnu mzdu. „Očakáva sa, že opatrenie povedie k zvýšeniu zamestnanosti, predovšetkým v radoch dlhodobo nezamestnaných, nízko kvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie, a tiež zvýši záujem o prácu na čiastočný úväzok.“
Štát zaťaží zamestnávateľov ďalšou administratívou. „Pre pomerne nízku sumu budú musieť viesť evidenciu a robiť výpočty, ktoré budú musieť kontrolovať daňové úrady. Zaťaží to teda obidve strany,“ dodal Sulík.
Autor: joč