BRATISLAVA. Ľudia si môžu vydýchnuť. Premiér Robert Fico vybavil „sociálne“ ceny energií. Domácnosti totiž nezaplatia od januára za energie viac ako tento rok.
Ceny plynu sa nezvýšia vôbec. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tak odpovedal SPP na opakované pokusy o zdraženie plynu. Na budúci rok žiadali plynári zvýšenie o 13 až 24 percent. SPP sa však nechcelo vyjadriť, kým nedostane oficiálne cenové rozhodnutie.
Oveľa viac si nepriplatia ľudia ani za svetlo či elektrické varenie a vykurovanie. Elektrina pre malé domácnosti - čo je 80 percent trhu – porastie priemerne o 0,11 percenta. Veľké domácnosti, ktorými sú podľa Borisa Peška z Východoslovenskej energetiky iba „viac ako nadštandardné vily“, si priplatia trochu viac – o 10,18 percenta.
Domácnosti však nezaplatia všade rovnako. Každá z distribučiek elektriny – VSE, ZSE a SSE – má vlastné cenníky. Včera bola ochotná dodať svoj cenník iba jedna z nich – Východoslovenská energetika. Ostatné vyčkávajú na rozhodnutia. Zaujímavosťou totiž je, že skôr ako ÚRSO poslal oficiálne rozhodnutia firmám, informoval o nich novinárov.
Väčšina domácností na východe Slovenska si tak priplatí za elektrinu od januára viac o 0,6 percenta.
Ľuďom s minimálnou spotrebou dokonca cena klesne o 4,7 percenta. Ostatní odberatelia z kategórie malé domácnosti zaplatia naviac od jedného do dvoch percent.
Lacná voda – chutná voda
Piť vodu z vodovodu sa „oplatí“ aj na budúci rok. „Cena zostáva na úrovni tohto roka,“ povedal predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík. Mierne podľa neho porastie vodné a stočné – o korunu a desať halierov bez DPH za štvorcový meter. Príčinou zvýšenia sú podľa neho náklady za spolufinancovanie odkanalizovania. Úrad takto pravdepodobne chcel zmiesť kritiku vodárenských spoločností, ktoré už dlhodobo upozorňujú, že ceny vodného a stočného nepostačujú na žiadne investície.
(Ne)politická vojna
Mierne zvýšenia cien elektriny a vody by malo ľuďom vykryť zlacnenie tepla. Ročné náklady za teplo by totiž mali klesnúť v priemere o 3,5 percenta.
Proti zvyšovaniu cien energií už dlhodobo bojuje premiér Robert Fico a tlačí na monopoly a na ÚRSO, aby boli ceny zvyšované len minimálne. Politické tlaky však Holjenčík odmieta. „Regulačný úrad nikdy nepodliehal politickým tlakom,“ povedal. Schválené ceny sú podľa neho výsledkom vývoja na trhu s energetickými komoditami. Pričom úrad prešiel z výnosovej metódy na metódu cenového stropu, „aby sa vyvinul väčší tlak na efektívne správanie regulovaných subjektov a hľadanie vnútorných rezerv v nákladoch týchto subjektov,“ povedal Holjenčík. Priestor na novinárske otázky však včera nedal s tým, že sa mu zmenil program a musí súrne odcestovať.
Hoci sa firmy nechceli vyjadrovať, podľa kuloárnych informácií schválené ceny energií im môžu spôsobiť značné problémy. Zvyšovanie nezohľadňuje poväčšine ani len nárast inflácie. Tá by mala dosiahnuť okolo štyroch percent. Hovorí sa pritom o zmrazovaní 13. a 14. platov, o prechode k zásluhovému systému odmeňovania, či dokonca k prepúšťaniu.
Zmeny ceny elektriny VSE
Príklady zvýšenia cien pre domácnosti, ktoré tvoria viac ako 80 percent trhu:
malá domácnosť (garsónka, 1-členná rodina) spotreba 800 kWh/rok pokles ceny o 1,9%, t.j. o 7,50 Sk s DPH mesačne,
štandardná viacčlenná domácnosť spotreba 2200 kWh, nárast ceny o 1,6%, t.j. o 15,50 Sk s DPH mesačne,
štandardná viacčlenná domácnosť, rodinný dom spotreba VT 2300 kWh, NT 1900 kWh nárast ceny o 2,1%, t.j. o 30,30 Sk s DPH mesačne,
plne elektrifikovaná domácnosť (priamo výhrevné vykurovanie) spotreba VT 900 kWh, NT 10800 kWh nárast ceny o 1,7%, t.j. o 58,30 Sk s DPH mesačne.