Teroristi vyhlásili Indii vojnu. V Bombaji

Miliardová veľmoc má veľký problém. Teroristi zaútočili na najvýstavnejšie miesta v Bombaji. V meste, ktoré patrí finančníkom aj kultúrnej elite.

BOMBAJ, BRATISLAVA. Krajina kriketu, kastového systému a charizmatického Gándhího. Ešte donedávna lákala India milió­ny turistov. Tretia najväčšia burza sveta a bollywoodske štúdia nahrávali najmä prístavnému Bombaju.

Dvanásťmiliónové mesto bolo na výbuchy, streľbu a pouličné násilie zvyknuté. Pre hinduistických a moslimských radikálov bola ekonomická metropola Indie vďačným terčom. Stredajší ohromujúci útok sa však do dejín zapíše ako indický 11. september.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Kliknite - obrázok zväčšíte.

India podozrieva Pakistan

SkryťVypnúť reklamu

Atentátnici v džínsoch a tričkách, s batohmi naloženými granátmi a so zbraňami v rukách koordinovane zaútočili na symbolické miesta indickej mekky šoubizu a obchodu. Takmer súčasne napadli viaceré lokality v centre mesta.

Členovia neznámej skupiny Dekanskí mudžahedíni pri svojom vyčíňaní podľa televízie CNN zabili najmenej 125 ľudí, ďalších 300 ľudí zranili.

V hoteloch Tádž Mahál a Oberion držali teroristi niekoľko desiatok rukojemníkov. Špeciálne komando s nimi včera bojovalo do neskorých večerných hodín.

Všetkých ľudí z hotelu Tádž Mahál sa polícii podarilo vyslobodiť. „S teroristami sme nevyjednávali,“ citovala agentúra Reuters ministra R.R. Patila.

Indický premiér Manmóhan Singh naznačil, že útok bol pripravený so zahraničnými teroristickými organizáciami. Indické námorníctvo včera zadržalo nákladnú loď, ktorá mohla útočníkov do Bombaja dopraviť. Loď do prístavu doplávala z pakistanského Karáčí.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna dvoch náboženstiev

Masový teroristický útok je ďalšou ranou pre vládu vedenú Kongresovou stranou Sonie Gándhiovej pred blížiacimi sa voľbami na jar 2009. Kritici vláde dlhodobo vyčítajú neschopnosť zabrániť bombovým útokom po celej krajine.

Analytici poukazujú na to, že stredajší teror môže ešte prehĺbiť napätie medzi hinduistami a moslimami. „Išli po Američanoch a Britoch, to naznačuje islamskú horlivosť,“ povedal agentúre Reuters analytik Udaj Baškar. V Indii tvoria moslimovia asi trinásť percent z jednej miliardy obyvateľov.

„Útoky takéhoto rozsahu sme tu dávno nemali. Je to varovanie, že značná časť našej spoločnosti sa nemodernizuje a nestáva sa jej platnou súčasťou. India stále trpí pocitom spoločenskej nerovnosti,“ povedal SME redaktor indického denníka Economic Times T.K. Arun.

SkryťVypnúť reklamu

Slovákov prichýlili Česi

V čase útokov boli v Bombaji aj traja Slováci. Ujal sa ich český konzulát.

Niekoľko výstrelov a explózií v stredu večer vymazalo z mapy bezpečných miest sveta Bombaj. Hostia päťhviezdičkových hotelov Tádž Mahál a Oberion zahraničným médiám so zdesením opisovali, ako sa vrhali na dlážku pod stoly, aby unikli guľkám mladých teroristov. Tí zaútočili na luxusné hotely po desiatej večer.

„Ležali sme na zemi vo vode. Bolo to hrozné,“ povedala agentúre AP britská turistka Cheryl Robinsonová. Špeciálne komando ju vyslobodilo o osem hodín neskôr, keď už bola časť majestátnej budovy v plameňoch.

Na najväčšej bombajskej stanici zase štyria útočníci strieľali bezhlavo do davu. „Počas niekoľkých sekúnd ľudia popadali na zem,“ citovala AP Nasíma Ináma. „Chceli kohokoľvek s britským či americkým pasom,“ povedal televízii NDTV londýnsky obchodník z hotela.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia pri zásahu zastrelila štyroch útočníkov a zadržala deviatich podozrivých. Dvanásť policajtov prišlo pri prestrelkách o život.

V čase útokov boli v Bombaji podľa slovenského ministerstva zahraničia aj minimálne traja Slováci. Ubytovaní boli v hosteli, mimo oblasti prestreliek. Pre ich bezpečnosť ich však podľa slovenského veľvyslanectva v Dillí prichýlil český konzulát v Bombaji.

(toh)

Sofistikované útoky odkazujú k al­Káide

Za terorom môže byť najobávanejšia teroristická sieť. Isté je, že išlo o islamských radikálov.

Boli mladí, boli moslimovia, a chceli zabíjať cudzincov. Najmä Američanov a Britov. Vybrali si miesta, kde by ich mohlo byť najviac. Dva päťhviezdičkové hotely, kino, známu kaviareň, židovské centrum, železničnú stanicu a nemocnicu.

SkryťVypnúť reklamu

Takto pripravený útok India ešte nezažila. „Je to varovné. Zamerali sa na cudzincov, brali aj rukojemníkov a terčom bolo viacero symbolických lokácií naraz,“ povedal denníku New York Times bezpečnostný analytik Sadžán Gohel.

Priznaný názov Dekanskí mudžahedíni môže byť len operatívny, na jedno použitie. Odborníci tvrdia, že stopy vedú k separatistickej moslimskej skupine Laškare tajjaba, ktorá sídli v Pakistane. Nasvedčuje tomu aj telefonát jedného z útočníkov do televízie, ktorý obviňoval vládu zo zabíjania moslimov v Kašmíre.

Útoky boli sofistikovane pripravené a mali vzbudiť čo najväčšiu publicitu. Ide o taktiku siete al­Káida, na ktorú sú moslimskí separatisti napojení. Nevylučuje sa ani účasť Indických mudžahedínov, ktorí varovali vládu pred spoluprácou s Američanmi. Po podpísaní jadrovej dohody medzi krajinami mohlo ísť o odplatu.

SkryťVypnúť reklamu

(toh)

Špeciálne komando postupne vyslobodilo všetkých rukojemníkov z hotela Tádž Mahál, ktorý neskôr neznámi teroristi podpálili.

FOTO – REUTERS

Indovia útok teroristov odsúdili.

FOTO – SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 520
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 898
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 003
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 243
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 225
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 202
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 986
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu