Proti čínskemu premiérovi si môže Obama prichystať basketbalovú loptu. V Kanade by sa mu hodila hokejka a v Paríži postačia dobré tenisky.
Barack Obama sa stále pohybuje s ľahkosťou športovca a má ľavácku streľbu z výskoku, ktorá to dokazuje. Medzi jeho trofejami je aj štátny titul z basketbalového majstrovstva stredných škôl. Získal ho ako tretiak na Punahou School na Havaji v roku 1979.
Športovcov v politike je dosť
Ako novozvolený prezident sa Obama pripravuje na to, aby si rečnícke a organizačné talenty spolu s kľučkovaním a širokým záberom priniesol do najvyššej funkcie Ameriky. A tak by ho mohlo zajímať, že aj iné súčasné hlavy štátov majú silnú športovú minulosť.
V Európe by si Obama mohol a mal naplánovať jogging s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorému šport pripadá - to treba uviesť – skôr ako povinnosť než radosť.
Obama by tiež mohol ukradnúť stránku z programovej knihy prezidenta Georgea Busha a dohodnúť si bicyklovanie s Andersom Foghom Rasmussenom, dánskym premiérom. Začiatkom tohto roku si prezident a premiér spolu zabicyklovali na horských bicykloch na Bushovom texaskom ranči, ale premiér sa cíti rovnako dobre na dláždených cestách.
Najlepšie by však bolo, aby sa Obama vyhol veľmi športovému ruskému premiérovi Vladimirovi Vladimirovičovi Putinovi, silákovi v oboch zmysloch slova. Putin je odborník na džudo a bývalý majster svojho rodného mesta Petrohrad. Neprekáža mu vyzliecť si košeľu na verejnosti, aby každému pripomenul, že je ešte vždy v bojovej forme.
Kolegovia basketbalisti
Ak však Obama hľadá pravý športový domov mimo svojho domova v Starom svete najlepšie by bolo, keby si naplánoval stretnutia vo Švédsku a v Čiernej Hore. Premiér Fredrik Reinfeldt zo Švédska a premiér Milo Djukanovič z Čiernej Hory boli schopní basketbalisti, keď boli mladší.
Afrika. Nový kenský premiér Raila Odinga, ktorý je z rovnakého kmeňa Luo ako Obamov otec, hrával klubový futbal, dokonca v Sérii A ako stredopoliar za Luo Union v Keni. No 63-ročný Odinga, ktorý sa musí starať o zachovanie krehkého politického mieru, už tomu veľa nedá. Ak Obama hľadá niekoho s rovnakou formou, mal by ísť do Tanzánie, kde prezident Džakaya Kikwete býval vychýreným školským basketbalistom.
Jediný olympionik, ktorý stojí na čele národa v Ázii, je Taro Aso, nový premiér Japonska, ktorý reprezentoval svoj národ na Olympijskych hrách 1976 v Montreale. Ako strelec.
No je tu dostatok iných úspešných športovcov (športovkyne sú vzácnosťou). Recep Tayyip Erdogan, turecký premiér, hrával poloprofesionálny futbal skoro 20 rokov.
Čínski vodcovia, z ktorých niektorých Obama zrejme stretne, tiež prejavili veľký záujem o využitie športu ako nástroja marketingu (pozri grandióznu olympiádu v auguste tohto roku v Pekingu).
Barack vs. Wen
No zdá sa, že za budovaním národa sa ukrýva aj nefalšovaný záujem o šport. Premiér Číny Wen Ťia-pao má rád basketbal. Začiatkom roku počas tréningu národného tímu mal síce 65-ročný Wen civilné oblečenie, ale bol nespochybniteľne vo výskoku, keď strieľal Obamovi fanúšikovia, pozor! ľavou rukou.
Autor: Christopher Clarey New York Times