Krátko pred prezidentskými voľbami, počas diskusie o rusko-amerických vzťahoch, v Cambridgei, v štáte Massachussetts, vyslovili rečníci z oboch krajín nádej, že Barack Obama bude znamenať obnovenie krásneho priateľstva.
Tieto nádeje boli schladené deň po Obamovom víťazstve. V príhovore ruskému parlamentu privítal prezident Dmitrij Medvedev (na snímke) novozvoleného prezidenta hrozbou, že rozmiestni ruské rakety na poľských hraniciach, ak Američania inštalujú protiraketový systém vo východnej Európe.
Protiamerická propaganda
Len tri dni pred Medvedevovým príhovorom usporiadalo štátom financované hnutie mladých Naši halloweenské zhromaždenie pred veľvyslanectvom USA v Moskve.
V amatérskom filme, premietnutom na zhromaždení, sa herec stvárňujúci opitého Georgea Busha chvastal, že USA zosnovali obe svetové vojny a Hitlerov vzostup, aby rozšírili svoju moc.
Leonid Radzichovsky, ruský novinár, povedal: „Existenčná prázdnota našej politiky sa napĺňa výlučne antiamerikanizmom“ a zrieknuť sa tejto rétoriky „by sa rovnalo zničeniu základov štátnej ideológie“.
Existuje predstava, že tento antiamerikanizmus je reakciou na hrozbu pre ruskú bezpečnosť, najmä rozširovanie NATO a raketovú obranu vo východnej Európe. No poprední vojenskí odborníci ako generál Vladimir Dvorkin, hovoria, že nič z toho nie je hrozba pre Rusko.
Ruské komplexy
Ruské pokorenie po Studenej vojne je skutočné. No ako mi povedala aktivistka za ľudské práva Jelena Bonnerová, vdova po vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi: „Nikto Rusko nepokoril. Pokorilo sa samo.“
V postsovietskej ére sú mnohí Rusi nahnevaní, lebo ich vlasť nemá ani veľkosť, ani životnú úroveň, akú by si podľa nich zaslúžilo. Ako rastie frustrácia, je ľahšie viniť sily zvonka než vlastné chyby. Výsledkom je komplex menejcennosti voči Západu a hlavne USA.
Tento rok si ruská televízia pripomenula výročie 11. septembra 2001 s reláciou o konšpiračnej teórii, že útoky zosnovali americkí imperialisti, aby mohli rozpútať vojnu. Prekvapivých 43 percent Rusov zase súhlasilo v lanskom prieskume, že jedným z cieľov Washingtonu je úplné zničenie Ruska.
Obama na Kremeľ musí reagovať tvrdo aj pružne. Jeden z jeho poradcov, Michael McFaul, navrhol, aby sa Rusku ponúkla cesta k členstvu v NATO. Súčasné ruské vedenie by akúkoľvek podobnú ponuku, prirodzene, odmietlo podstúpiť. No táto ponuka by dala ruským reformistom reálny cieľ a sťažila by presvedčovanie obyčajných Rusov, že Amerika bude vždy brať Rusko ako nepriateľa.
Autor: Cathy Youngová New York Times