Počiatek tak dlho tajil,že chce zaplatiť dve miliardy korún, až prinútil premiéra Fica, aby poprel svoje slová, že sa už s právoplatným rozsudkom nedá nič urobiť.
BRATISLAVA. Český podnikateľ Radovan Vítek sa na dve miliardy korún, ktoré mu mala do konca novembra vyplatiť spoločnosť Tipos, zrejme tešil predčasne. Vláda totiž na poslednú chvíľu prišla s novelou Občianskeho súdneho poriadku, ktorou umožní generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi pozastaviť prevod peňazí na Vítkovu cyperskú firmu nanovo definovaným mimoriadnym dovolaním.
Podľa informácií Trendu mala prvá splátka Tiposu vo výške 500 miliónov korún už odísť na účty firmy českého podnikateľa. Vítkov právny zástupca Tomáš Rybář na otázku, či peniaze dostali, povedal, že je spokojný s tým, ako si Tipos plní povinnosti.
„Chceme ísť právnou cestou, ktorá je jediná možná,“ povedal po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico. Novelu ešte včera predložil minister vnútra Robert Kalilňák do parlamentu. Už dnes by ju mali schváliť poslanci. „Budem komunikovať aj s prezidentom Gašparovičom, aby vyšiel zákon čo najskôr v Zbierke zákonov,“ povedal Fico. Trnka by mohol podať mimoriadne dovolanie už začiatkom budúceho týždňa.
Právna neistota
Novela umožňuje dať mimoriadne dovolanie okamžite, bez uvedenia dôvodov. Stačí, ak ich doplní dodatočne do dvoch mesiacov. Dovolanie automaticky bude znamenať odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu, teda v tomto prípade štát nebude musieť platiť. Aj potom však podľa Fica budú denne nabiehať 300-tisícové úroky.
Zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár v zavedení automatického odkladu nevidí problém. Odklad totiž potrvá len kým generálny prokurátor nedoplní dôvody podania. Ak to neurobí, rozhodnutie bude zasa vykonateľné. „Neistota pre víťaza sa teda odsúva na dva mesiace, čo pri takýchto sporoch a ich celkovej dĺžke nie je až tak veľa,“ povedal Vozár. Ak generálny prokurátor dôvody doplní, odklad vykonateľnosti potrvá až do rozhodnutia Najvyššieho súdu o mimoriadnom dovolaní.
Konečné rozhodnutie v prípade Tiposu nemusí znamenať výhru, čo pripúšťa aj premiér. „Môže sa stať, že nakoniec zaplatíme štyri, päť alebo šesť miliárd.“ To, ako v konečnom dôsledku rozhodne odvolací senát Najvyššieho súdu, si totiž dnes netrúfa nikto odhadnúť.
Mohli reagovať skôr
Vozár hovorí, že je nešťastné meniť zákony účelovo na poslednú chvíľu. Vláda mohla podľa neho reagovať na problém už v auguste, keď ministerstvo financií vedelo, že spor prehralo. „Za tri mesiace mohli pripraviť novelu Občianskeho súdneho poriadku,“ myslí si Vozár.
Ani pri expresnom schválení novely štát nestihne termín, ktorý si ministerstvo dohodlo s Vítekom po rozsudku Najvyššieho súdu. Daniel Lipšic z KDH navyše hovorí že ani novela nemusí zabrániť tomu, aby sme o miliardy prišli. Zmluvu možno bude potrebné vyhlásiť za neplatnú, čo môže len súd. „Nemôžeme napadnúť zmluvu skôr, ako nebudeme tú zmluvu vidieť,“ povedal Lipšic.
Opozičná SDKÚ, ktorá už viac ako týždeň Počiatkovi vyčíta, že nevyužil všetky právne možnosti na stopnutie prevodu peňazí, Ficovu novelu podporí. Ivan Mikloš však hovorí, že premiér by mal ministra financií odvolať. V opačnom prípade chce SDKÚ návrh na jeho odvolanie predložiť do parlamentu.
„Pripomínam, že tu bola šanca vyriešiť tento spor za 21 miliónov korún, čo však pán Mikloš neurobil. Teraz dáva na generálnu prokuratúru fiktívne podnety a vyzýva na bezprávie,“ útočil na Mikloša sa Fico.
Premiér ho tiež obvinil, že v roku 2004 vyplatil štát po prehranom súdnom spore ČSOB 25 miliárd korún, pričom Mikloš sa vzdal možnosti opravného prostriedku.
Mikloš sa bránil, že o rozhodnutí spred troch rokov vopred informoval verejnosť a schválila ho aj vláda. V tom vidí základný rozdiel s kauzou Tipos.
Fico ministrom dôveruje
Premiér si nemyslí, že Počiatka by mal odvolať z funkcie. „Tento spor nevznikol za tejto vlády, je to kostlivec z Dzurindovej skrine,“ povedal. Ministerstvo financií pritom vedelo, že musí zaplatiť dve miliardy, už pred tromi mesiacmi, keď o tom rozhodol Najvyšší súd. Napriek tomu nedalo podnet na mimoriadne dovolanie.
Ficovi neprekáža ani to, že Počiatek a Kaliňák sú personálne prepojení s ľuďmi z advokátskej kancelárie, ktorá zastupovala Tipos v spore s Vítkom. Práve tá Tiposu odporučila, aby sa vzdal práva na mimoriadne dovolanie a poslal dve miliardy na cyperský účet českého podnikateľa.
„Slovensko je také malé, že každý každého pozná. To by sme nemohli mať vo vláde žiadneho ministra,“ povedal premiér s tým, že svojim ministrom dôveruje.
Nakoniec to môže dopadnúť tak, že to nebudú dve miliardy, ale možno štyri, päť, alebo šesť.
Robert Fico, premiér
K dnešnému dňu neexistuje v slovenskom práve nič, čo by nám umožňovalo nezaplatiť. Neexistuje nič, čo by sme mohli vytiahnuť a povedať, že zajtra nezaplatíme.
Robert Fico, premiér
Premiér: Majú šťastie, že nezatĺkali
Kaliňák a Počiatek si od štátu chceli výhodne kúpiť pozemok bez súťaže. Ficovi to neprekáža, lebo sa priznali.
Predsedovi vlády Robertovi Ficovi neprekáža, že firma Bratislava Trade Center (BTC), ktorej akcionármi sú minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák, mala bez súťaže získať od štátu lukratívny pozemok v Bratislave. Štátna spoločnosť Slovenská elektrizačná a prenosová sústava ho mala predať za 6–tisíc korún (200 eur) za štvorcový meter.
Predaj zastavil Fond národného majetku po tom, čo sa oň začali zaujímať médiá. Predsedom predstavenstva BTC je Marek Turčan. Ten pôsobí aj v advokátskej kancelárii, ktorá zastupovala Tipos v prehranom súdnom spore o dve miliardy korún (66 miliónov eur). „Viete, kedy by som s tým mal problém? Keby to Kaliňák a Počiatek zatĺkali. Vtedy by som im neveril ani slovo,“ povedal Fico. „Ale jasne povedali, o čo išlo. To je správny prístup.“
Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer) bolo vzhľadom na polohu pozemku ťažké predpokladať, že by mal oň záujem niekto iný ako firma Počiatka a Kaliňáka, ktorá vlastní susedné parcely. „Principiálne by sa mal všetok štátny majetok predávať v súťažiach,“ dodal.
(knm)