Už tri dni chrlia austrálske médiá oheň a síru na Dokičovcov za zmenu reprezentácie na tenisových turnajoch. Od Australian Open si rodina vybrala Juhosláviu namiesto Austrálie, ktorú Jelena zastupovala v rokoch 1994 až 2000. Pre novú krajinu vybojovala postup do svetovej skupiny Fed cupu, premiérové prvenstvo v Hopmanovom pohári a zápas o bronz na OH 2000 v Sydney. Stala sa domácou jednotkou, postúpila na 26. miesto vo WTA Tour a v austrálskych farbách sa vo Wimbledone dostala do semifinále. Ešte po Novom roku 2001 vyhrala exhibíciu v Hongkongu (finále nad Kurnikovovou).
Šok deň pred Open
Deň pred Open 17-ročná Jelena oznámila, že v Melbourne už bude hrať za Juhosláviu, ktorej pasy získala rodina vlani v októbri na návšteve Belehradu. Verejnosť v Austrálii je úplne zmätená a nechápe, čo sa deje, lebo zaujaté a nepresné médiá vysvetľujú situáciu len povrchne. Na pohľad je poriadne komplikovaná tým, že nič, čo oficiálna ročenka WTA Tour 2001 uvádza, neplatí. V knihe profesionálnej Ženskej tenisovej asociácie sa píše, že Dokičová sa narodila v Belehrade (Juhoslávia). Chyba - narodila sa v Osijeku (Chorvátsko). Ako sídlo sa uvádza Belehrad (Slovenská republika). Opäť zle - Belehrad si Slováci nikdy nepodmanili, je hlavným mestom Juhoslávie. Nuž a v zozname najlepšie postavených tenistiek podľa krajín nenájdete v ročenke WTA Tour Dokičovú pod Juhosláviou ani Austráliou, ale nevedno prečo pod Slovinskom! Ešte stále maloletá Jelena nikdy nežila v Belehrade, ale len v Osijeku a Sombore, jej otec Damir je Srb, ale mama Liljana Chorvátka, naposledy bývala v Sydney v nemilosti médií pre neprístojnosti otca pod vplyvom alkoholu na turnajoch v Birminghame, Wimbledone, New Yorku, a v Melbourne.
Dokič, ktorý má zákaz vstupu do areálov do 1. marca 2001, vlani obvinil WTA Tour z manipulácie žrebov proti jeho dcére Jelene. Voda v pohári sa preliala, keď teraz v 1. kole chytila Davenportovú, no ešte predtým austrálsky tenisový mesačník odporúčal Dokičovi psychiatrické vyšetrenie a ľutoval Jelenu, ktorá je vraj uväznená pod diktátom hlavy rodiny. Na verejnosti Jelena neustále nekompromisne podporovala rodičov, prízvukovala zásluhy otca na jej raste. To sa nepáčilo austrálskym novinárom, ktorí ju hodili do jedného vreca s otcom. Už pred niekoľkými mesiacmi denníky prinášali ohlasy a odporúčania, aby si už Austrália hľadala novú Dokičovú a nechala Jelenu, nech si hrá, za koho chce, a nech jej otec nerobí hanbu národu. Ostala v podstate vydedencom, nazvali ju zradcom a nevďačníkom za to, že štát údajne investoval milión dolárov do jej tenisovej prípravy od roku 1994, keď prišla s rodičmi a bratom z Vojvodiny.
Jelenu čakajú problémy
Zmena reprezentácie je podľa tlače nielen akousi čudnou formou protestu, ale vraj aj pľuvancom do očí národa, ktorý ju povzbudzoval a veril jej. Jelena musela často otvárať noviny s obrázkami svojho otca v nelichotivých pózach a situáciách s posmeškami a kritickými komentármi. Vyčítali jej aj neskorý podpis olympijskej zmluvy, ktorá podriaďovala účasť na OH bývaním v olympijskej dedine. Napokon došlo ku kompromisu a Jelena mohla bývať doma v Sydney. V takejto atmosfére sa pripravovala aj na Australian Open a vzťah sa vyhrotil po zmene AUS na YUG.
Nevinné dievča zvládlo psychický tlak proti Davenportovej v 1. kole na výbornú, podalo obdivuhodný výkon a popri občasnom piskote zožalo aj dosť potlesku. Bez Jeleninho vedomia vystúpil päť minút pred zápasom v televízii jej otec a tvrdil, že keby nad Američankou vyhrala, zvyšok turnaja odbojkotuje. A hoci Jelena tvrdí, že Juhoslávia je miesto, kde sa narodila, kam patrí a ktoré bude reprezentovať, hodno si povšimnúť aj slová veľmi kolegiálnej a obľúbenej Davenportovej: „Som rada, že mám vynikajúcich rodičov, ktorí sa nestarajú do tenisu. Dokičová, ktorú obdivujem, lebo za dramatických okolností a na veľkých dvorcoch sa dokáže viac vybičovať, bude mať teraz veľa zbytočných problémov na ihrisku i v zákulisí…“
ANDREJ BUČKO, Melbourne