Kto si sporí na dôchodok v rastovom alebo vo vyváženom fonde a nechce ďalej znášať riziko poklesu akciových trhov, nemusí hneď odchádzať z druhého piliera. Môže prestúpiť do konzervatívneho fondu.
BRATISLAVA. Úspory ľudí v rastových a vyvážených dôchodkových fondoch negatívne poznačili straty na akciových trhoch. Dôchodkové spoločnosti nepopierajú, že priemerný sporiteľ má na účte v rastovom fonde menej, ako je súčet všetkých jeho doterajších príspevkov. Vo vyváženom fonde bude na tom len o niečo lepšie. V oboch fondoch si sporí dokopy 96 percent z viac ako 1,4 milióna sporiteľov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Rastové fondy zaostávajú
Momentálne sú na tom najlepšie ľudia v konzervatívnych fondoch, čo ukazuje aj príklad nášho sporiteľa. Ak vstúpil do druhého piliera hneď na začiatku a pravidelne každý mesiac na svoj účet posielal 1300 korún, k 18. novembru 2008 mal na účte v konzervatívnom fonde takmer o päť percent viac, ako je suma príspevkov, ktoré mu prišli na dôchodkový účet.
Výnosy dôchodkových úspor v konzervatívnych fondoch nepoznačili prepady na akciových trhoch, lebo tieto fondy nemôžu investovať do akcií. No práve preto nesľubujú ani zaujímavejší výnos. Asi 40 percent ich majetku je na účtoch v bankách a 60 percent v dlhopisoch.
Platí však, že najmenej 15 rokov pred odchodom do dôchodku musí byť každý sporiteľ vo vyváženom fonde a 7 rokov pred penziou v konzervatívnom.
Iná situácia je na dôchodkových účtoch ľudí, ktorí si sporia v rastových alebo vo vyvážených fondoch. Asi 12 percent majetku rastových a 10 percent majetku vyvážených fondov je v akciách. Keďže akciové trhy zaznamenali pre svetovú finančnú krízu veľké prepady, sporitelia evidujú na svojich penzijných účtoch straty. Platí to aj o sporiteľovi z nášho príkladu. Ak sa rozhodol pre rastový fond, na účte má o štyri percentá menší majetok, ako je suma jeho príspevkov.
Konzervatívni správcovia
Straty v týchto fondoch nie sú až také veľké, ako sú prepady akciových trhov. Väčšinu ich majetku správcovia investujú do dlhopisov a bankových úložiek. Zákon pritom dovoľuje, aby až 80 percent majetku rastových fondov bolo v akciách. Okrem toho sporitelia si pravidelným investovaním znižujú riziko, že nakúpia dôchodkové jednotky len draho. To bráni tomu, aby v čase ich prestupu do konzervatívneho fondu stratili príliš veľa, keby dôchodková jednotka klesla. Pohľad do minulosti navyše ukazuje, že z dlhodobého hľadiska akciové trhy rastú a mnohým investorom priniesli zaujímavé výnosy.
Ak niekto zvažuje výstup z II. piliera pre poklesy na akciových trhoch a nechce si sporiť ani v konzervatívnom fonde, oplatí sa mu ešte počkať. Ak vystúpi, na výpočet jeho dôchodku zo Sociálnej poisťovne platí, ako keby nikdy v II. pilieri nebol. Z pohľadu sporiteľa je teda jedno, či vystúpi teraz, alebo až v júni, dokedy sa vývoj na trhoch môže otočiť.
Vstup a výstup z II. piliera
II. pilier je otvorený do 30. júna 2009:
Na výstup z II. piliera treba vyplniť tlačivo „Vyhlásenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení“ a osobne alebo poštou ho doručiť do Sociálnej poisťovne;
Kto sa rozhodne pre vstup do II. piliera, vyberie si dôchodkovú spoločnosť a podpíše s ňou zmluvu. Stačí, ak bude mať pri sebe občiansky preukaz.