BANGKOK, BRATISLAVA. „Dnes sme si vyšli do baru, je piatok večer. Snažíme sa zabaviť, pretože je to možno posledný pokojný deň,“ hovorí pre SME Bangkočanka Debbie Stothardová. Thajské hlavné mesto trápia už piaty deň mohutné protivládne demonštrácie, ktoré vyvrcholili obsadením dvoch letísk. To väčšie Suvarnabhumi je srdcom thajskej ekonomiky.
Miliardové škody
Cez túto vzdušnú cestu prúdia do krajiny dolároví turisti a je klúčová aj pre obchodovanie s ázijskými krajinami. Päťprúdovou diaľnicou je letisko spojené s priemyselnými parkmi na predmestiach, kde investujú najmä japonské firmy.
„Polícia v noci zrejme použije silu. Bude to poriadny chaos a zrejme aj krvavý,“ hovorí Debbie, podľa ktorej je väčšina Thajčanov smutná, že sa situácia až takto vyhrotila a narúša aj civilizovaný obraz o krajine, ktorá si dokáže svoje problémy riešiť dialógom.
Vláda i vplyvná armáda si uvedomujú, že situáciu treba riešiť. Thajská ekonomika prichádza každý deň o desiatky miliónov. Ak by protesty trvali ešte mesiac, strata by dosiahla šesť miliárd dolárov, čo by krajinu položilo.
Po Bangkoku sa už niekoľko dní povráva, že armáda pripravuje štátny prevrat. Väčšina ministrov vrátane premiéra Somčaja Vongsavata preto zotrváva v meste Čiang mai na severe krajiny. Súčasnú vládnu garnitúru, ktorá regulárne vyhrala voľby, podporuje chudobný vidiek. Naopak, bangkocké elity a vyššia trieda obviňujú vládu z korupcie.
Útek turistov
Napriek napätej atmosfére sa včera predsa len objavila nádej na dialóg. Demonštranti súhlasili s rokovaniami potom, čo polícia vystupňovala tlak a okupované letisko obsadili tisícky ťažkoodencov. Líder opozičnej strany PAD však zároveň povedal, že demonštranti budú „na smrť bojovať“ proti pokusom dostať ich z letiska.
Z Thajska medzitým utekali do bezpečia tisícky turistov. Úrady ich prepravili na vojenskú základňu Utapao, kde funguje pristávacia dráha ešte z čias vietnamskej vojny. Odtiaľto ich postupne evakuujú preč z krajiny.
Vášne zostávajú
Na letisku Suvarnabhumi sú tisícky policajtov vyzbrojených obuškami a štítmi.
Demonštranti sa odmietajú vzdať a pripravujú sa na konflikt.
Premiér odvolal šéfa polície a prikázal ozbrojeným zložkám, aby ihneď urobili poriadok.
Obe strany by dnes mali vyjednávať o mieri.