Indická polícia bojujes teroristami v Bombaji už tri dni. Stále nevyslobodila všetkých rukojemníkov.
BOMBAJ, TEL AVIV. Sekundárny cieľ. Tak označujú útok teroristov na centrum židovskej skupiny Chabad v Bombaji analytici. Ešte včera sa odtiaľ, podobne ako z luxusných hotelov Oberoi a Tádž Mahál, indické komandá pokúšali dostať rukojemníkov. Po niekoľkých hodinách bojov a sérii výbuchov bol Chabad oslobodený. V centre však zostalo päť mŕtvych rukojemníkov.
Dráma v židovskom centre
Chabad je ultraortodoxná organizácia, ktorá šíri učenie posledného lubavičského rabína a v rôznych kútoch sveta slúži ako miesto na stretávanie židov a Izraelčanov. V Bombaji centrum fungovalo aj ako hotel, miesto na rituálny kúpeľ či ako internetová kaviareň.
VIDEO: Zajatí v židovskom centre zomreli
Šéf centra, izraelský rabín Gavriel Holztberg a jeho manželka boli medzi zabitými. Ich dvojročného syna, ktorý mal včera narodeniny, z budovy zachránila indická pestúnka.
Izraelský analytik Lior Lotan denníku Haarec povedal, že útok na Chabad mal byť akýmsi vedľajším produktom veľkého ataku na „Veľkého satana“ - Ameriku a „križiakov“.
Teroristi v útrobách luxusných hotelov odolávali komandu aj po 48 hodinách od útoku. Poslední sa zabarikádovali v odľahlých miestnostiach a mohli mať aj rukojemníkov.
„Veľmi dôverne poznali pôdorys hotela,“ citoval denník New York Times veliteľa komanda. Len v hoteli Oberoi našli tri desiatky mŕtvych tiel.
Indovia riešili veci tvrdo
Boje pokračovali včera aj v hoteli Tádž Mahál. Jeho generálny manažér prišiel pri útoku o svoju rodinu: manželku aj deti. Viacerí experti označili nasadenie špeciálneho komanda za nie veľmi šťastné. Je síce relatívne rýchle, ale narobí aj veľa škody. Hlavne v takých objektoch, ako sú preplnené hotely, kde je veľa vydesených civilistov a kde sa treba pohybovať v uzavretých priestoroch s malým výhľadom.
VIDEO: Indické špeciálne jednotky
Izraelčania ponúkli Indii spoluprácu pri oslobodzovaní rukojemníkov, ale odmietli ich. Izraelský prístup je iný: volí dlhé vyjednávania s cieľom zlomiť teroristov. Indovia na to išli ruskou cestou.
Vinia aj námorné sily
Indovia zapálili v oknách sviečky za obete útokov a ukončenie teroru.
Karam Bir Kang, manažér hotela Tádž Mahál, počul hlas svojej manželky Nitti naposledy v telefóne. Volala mu, že jej apartmán zachvátil požiar. Zhorela v ňom zaživa spolu s ich dvomi deťmi. Indické noviny prinášajú v týchto dňoch len smutné príbehy. Obete však nie sú pre Indov len číslami v novinách.
„Šírili sa esemesky, aby si ľudia o deviatej večer zapálili sviečku v okne za obete a skončenie teroru,“ hovorí Slovenka Andrea Drozdová, ktorá študuje na indickej univerzite v Pune, asi dvesto kilometrov od Bombaja.
Po stredajších útokoch zvýšila polícia bezpečnostné opatrenia aj v Pune. „Vojaci kontrolovali autá prichádzajúce najmä do objektov IT firiem,“ opisuje situáciu Drozdová. Jej indickí priatelia sú útokmi šokovaní. „Nadávajú na indické námorníctvo, ako mohlo dopustiť, aby sa teroristi priplavili nákladnou loďou,“ dodáva.
Najmä biznismeni podľa nej súhlasia s vládou, že za útokmi stojí Pakistan. India podľa nich veľmi rýchlo ekonomicky napreduje a moslimskému svetu sa to nepáči. Vedia, že Barack Obama bude viac proindický, a preto chcú zmariť investície Západu do indickej ekonomiky.
(toh)
Tretí deň bojov
Počet obetí teroristického útoku v Bombaji stúpol podľa CNN na 160 mŕtvych. Viac než 320 ľudí je zranených. Medzi obeťami je okrem Indov aj 11 cudzincov (štyria Nemci, dvaja Američania, dvaja Francúzi, Austrálčan a Japonec). Najmenej traja zo zatknutých útočníkov patria k militantnej skupine Laškare tajjaba.
Islamabad sa chce zbaviť podozrení
Teror v uliciach Bombaja môže opäť priviesť dvoch susedných rivalov na pokraj vojny.
Šéf pakistanskej vojenskej rozviedky Ahmed Šuja Paša už má kúpené letenky do Bombaja. Vôbec prvýkrát najvplyvnejší človek z pakistanskej ISI navštívi Indiu.
Islamabad zjavne neberie na ľahkú váhu indické obvinenia z účasti na stredajšej teroristickej masakre. Indický 11. september môže byť kľúčovým zlomom vo vzťahoch medzi nukleárnymi rivalmi, ktorí proti sebe viedli dve vojny.
„Je to výnimočný krok, ktorý poukazuje na dva fakty. Pakistan si je istý, že India neodhalí žiadne priame linky a zároveň je odhodlaný zabrániť opakovaniu situácie po útokoch na inidcký parlament v roku 2001, keď sa takmer opäť strhla vojna,“ povedal Cyril Almeida, šéfredaktor pakistanského denníka Dawn.
India tvrdí, že najmenej dvaja zo zadržaných útočníkov sú členmi separatistickej skupiny Laškare tajjaba, ktorá útočí z pakistanského územia. Jej prívrženci bojovali proti indickým vojakom v Kašmíre.
Pakistanský prezident Asif Ali Zardárí už útoky verejne odsúdil. Indom odkazuje, aby sa obe strany nedali zmanipulovať zámermi militantov. On sám prišiel o manželku, známu političku Bénazír Bhuttovú, pri teroristickom útoku.
Analytici poukazujú na to, že indická vláda veľmi rýchlo namierila prst na Pakistan. Skôr, akoby začalo vyšetrovanie.
Vládnu Kongresovú stranu čakajú na jar ťažké voľby. Kritici jej zazlievajú práve neschopnosť bojovať s teroristami. Vláda preto potrebuje poznať vinníka čím skôr. Napätie medzi moslimami a Indmi môže totiž vyvolať ďalšie násilie.
(toh)
Vyslobodená rukojemníčka z hotela Oberoi Trident máva novinárom. Polícia dostala von viac než 100 ľudí.
SITA/AP
Pred hotelom Tádž Mahál včera pokračovala prestrelka medzi teroristami a špeciálnym komandom.
SITA/AP
Teroristický útok v Bombaji sledovali so zdesením Indovia po celej krajine. Tragédia ich viac zomkla. Obete teroru si mnohí uctili zapálením sviečok v oknách.
REUTERS