PRIŠTINA, BRATISLAVA. Čakali na ňu, odkedy vo februári jednostranne vyhlásili nezávislosť Kosova.
Dlho odkladaná Európska misia (EULEX) by mala v tejto krajine začať pracovať začiatkom tohto týždňa. Nebude však taká, ako si kosovskí Albánci predstavovali.
Úradníci OSN ostanú tiež
Dvetisíc európskych sudcov, policajných dôstojníkov či colníkov bude dohliadať, aby nová krajina postupovala v týchto oblastiach podľa európskych noriem. Minulý týždeň to novinárom potvrdil aj šéf EULEXu Yves de Kermabon. Najväčšia civilná misia Európskej únie nahradí pracovníkov OSN.
No nie všetkých a to je práve to, čo Prištine najviac prekáža. Podľa šesťbodového plánu generálneho tajomníka OSN, ktorý minulý týždeň s podporou Európskej únie a Spojených štátov jednohlasne schválila Bezpečnostná rada OSN, budú na územiach, kde žijú Srbi, naďalej pracovať úradníci Spojených národov.
Dve misie, dve krajiny
Kým Belehrad to považuje za svoje diplomatické víťazstvo, Albánci protestujú. V polovici novembra v uliciach Prištiny demonštrovalo proti plánu desaťtisíc ľudí. Obávajú sa, že existencia dvoch misií by mohla viesť k rozdeleniu krajiny podľa etnických princípov. Ako povedal pre BBC známy odborník na Balkán Tim Judah, existencia dvoch misií len potvrdí skutočnú situáciu v krajine. Kosovskí Srbi s európskou misiou spolupracovať odmietajú.
Navyše, v pláne OSN, ktorý odobril EULEX, sa hovorí, že misia má byť neutrálna k statusu Kosova. Nezávislosť provincie od Srbska uznalo doteraz 52 krajín sveta. Podľa niektorých analytikov tak môže stúpnuť počet Albáncov, ktorí jednotky OSN i únie v krajine odmietajú a žiadajú úplnú nezávislosť.