BOMBAJ, BRATISLAVA. Dawúd Ibrahím a Masúd Azhar majú o dôvod navyše báť sa o svoj osud.
Mená vplyvného člena bombajského podsvetia a pakistanského klerika, ktorého Indovia pustili z väzenia výmenou za rukojemníkov z uneseného lietadla Indian Airlines v roku 1999, sú na zozname 20 teroristov, ktorých vydanie žiada od Pakistanu vláda v Dillí.
Pakistan svojich nevydáva
Svoju požiadavku doručila pakistanským zástupcom vo forme protestnej nóty. „Keď ju dostaneme, formálne ju zvážime a potom sformulujeme odpoveď,“ citovala pakistanskú ministerku informácií Šery Rahmánovú agentúra Reuters.
India chcela týchto ľudí od Pakistanu už po útoku na svoj parlament v decembri 2001. Vtedajší prezident Parvíz Mušarraf však odmietol vydať akéhokoľvek pakistanského občana indickým úradom.
Po teroristických útokoch v Bombaji sa napätie medzi susednými rivalmi stále stupňuje. India obviňuje Pakistan, že útočníci mali na jeho území vytvorené zázemie na svoje operácie a boli prepojení s pakistanskými militantmi zo skupiny Laškare tajjiba.
„Aj keby boli útočníci prepojení s Laškare tajjiba, proti komu si myslíte, že bojujeme?“ pýtal sa v denníku Financial Times pakistanský prezident Asif Ali Zardárí.
Útočníkov nechcú pochovať
Pakistanská vláda však proti teroristom z Laškare tajjiba nikdy otvorene nebojovala. Keď skupinu v roku 2001 vláda zakázala, jej lídri vyviazli len s občasným domácim väzením.
Indovia preto čakajú od Pakistanu ráznu odpoveď. Ich hnev rastie.
Najväčší moslimský cintorín v centre Bombaja včera odmietol pochovať deviatich zabitých útočníkov s tým, že „kto spácha taký čin, nemôže sa nazývať moslimom“. Napäté vzťahy má schladiť šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová, ktorá má dnes pricestovať do Indie.