Tá sa hnevala, že štáty nemajú právo rokovať samy, pretože nabúrali kompetencie únie, a majú preto všetko nechať na Brusel. Ak nie, príde trest. Nováčikovia to nenechali a skóre je po trištvrte roku nasledujúce: Česi, Slováci, Maďari a ďalší už cestujú do Ameriky bez víz a trest na obzore žiadny.
Hlavnú úlohu v príbehu na strane eurokomisie zohral top byrokrat zodpovedný za vnútro Jonathan Faull. Práve ten si pozval bruselských novinárov, aby novým štátom vynadal a pohrozil im trestami. A ten istý Jonathan Faull sa teraz ocitol medzi kandidátmi na cenu Najlepší euroúradník roka, ktorú každoročne v rámci ankety Najlepší Európania roka vyhlasujú noviny European Voice. Nomináciu získal Jonathan Faull za „bránenie tvrdej línie zoči-voči USA v obhajobe vízovej politiky EÚ“.
Zaujímavé. Jonathan Faull iste bránil záujmy starších krajín, ale nie „vízovú politiku únie“. Jej súčasťou sú totiž i nováčikovia a ich právo cestovať do USA tak pohodlne ako Briti alebo Francúzi.
Porotcovia sa v jeho prípade zjavne nechali omámiť predstavou európskeho Dávida, ktorý sa postavil proti americkému Goliášovi. Ale čo bolo na jeho línii európske, rozumej prospešné, nerozdeľujúce? To už by ocenenie mohli získať Ivan Langer, Robert Kaliňák a ďalší ministri vnútra, pretože ich rebélia vo finále znamená zrovnoprávnenie občanov únie zoči-voči Amerike.