BRATISLAVA. Zmluva medzi Tiposom a cyperskou firmou o vyplatení takmer dvoch miliárd korún už nie je tajná. Postarali sa o to opoziční poslanci, ktorí ju zverejnili po poslaneckom prieskume na ministerstve financií.
Počiatek napriek opakovaným prísľubom zmluvu nezverejnil. Opozícii ju ukázal iba v rámci poslaneckého prieskumu. Keď však chceli jeho úradníci kópie zmlúv zozbierať, poslanci ich odmietli vrátiť a odkráčali s nimi z budovy. Osemstránkový dokument rozmnožili a rozdali ho novinárom.
Koalíciu fígeľ zjavne prekvapil. „Za opozičných poslancov som povedal, že odmietame túto dohodu odovzdať, a tak ju máme a odnášame si ju,“ povedal podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Vzápätí opustil ministerstvo.
Zmluvu už videl aj Fico
Občania podľa neho majú na zverejnenie právo, aj vďaka zákonu o slobodnom prístupe k informáciám. Dôvodom má byť aj tvrdenie advokáta cyperskej firmy Lemikon, že utajenie zmluvy žiadal Tipos – teda štátna firma.
Navyše, dohodu podľa Mikloša už videl napríklad aj premiér Robert Fico, ktorý nepatrí medzi osoby, ktoré mali právo sa s ňou oboznámiť.
Aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír (Smer) priznal, že sprístupnením premiérovi a poslancom ministerstvo samo porušilo mlčanlivosť. Rozdiel je podľa neho v tom, že si zmluvu Fico nezbalil do tašky a neodišiel s ňou.
Zverejnením zmluvy podľa poslanca Smeru Jozefa Buriana štát porušil jej podmienky môžu mu za to hroziť sankcie.
Koaličným politikom sa opozičné zhabanie kópií nepáčilo. „Priebeh poslaneckého prieskumu mal veľmi dôstojný ráz až do momentu, keď napriek džentlmenskej dohode, ktorú sme urobili s členmi výboru, opoziční poslanci dohodu zbalili do tašiek a ušli s ňou z ministerstva,“ povedal Kažimír.
Počiatek pred novinárov neprišiel. Podľa Kažimíra hneď po prieskume musel odísť na schôdzku s Ficom.
Dovolanie a výzva
Kauza medzitým žila svojím životom. Premiér Fico oznámil, že generálny prokurátor už podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, ktoré mu umožňuje čerstvá zmena Občianskeho súdneho poriadku.
Koná aj cyperská firma Lemikon. Predvčerom dostal od nej Tipos výzvu, aby zaplatil zvyšných jeden a pol miliardy do 4. decembra, keďže tak neurobil v dohodnutom termíne do konca novembra. Firma upozornila na to, že zvažuje odstúpenie od zmluvy. To by podľa Kažimíra mohlo znamenať, že by si mohla na súde žiadať ďalšie peniaze.
Za opozičných poslancov som povedal, že odmietame túto dohodu odovzdať, a tak ju máme a odnášame si ju.
Ivan Mikloš, podpredseda SDKÚ
Čo je v zmluve
Štátny Tipos musí platiť, nech už budú verdikty súdov akékoľvek.
Štátny Tipos uzavrel s firmou Lemikon dohodu o urovnaní, podľa ktorej Tipos zaplatí 1,9 miliardy korún (63 milióna eur), čím sa zbaví záväzkov, vyplývajúcich z rozhodnutia súdov a získa know–how, ktoré užíval neoprávnene.
Podľa Občianskeho zákonníka platí, že urovnanie nestratí platnosť ani ak dodatočne vyjde najavo, že „niektorá zo strán dohodnuté právo v čase dohodnutia urovnania nemala“. Ak by teda aj súdy v budúcnosti zrušili rozhodnutie, že Tipos má Lemikonu platiť, platnosť ich urovnania to neovplyvní – Tipos stále bude musieť platiť, čo si v zmluve dohodol.
Štátna firma, ktorá už Lemikonu zaplatila prvú splátku, navyše v zmluve súhlasila, že ak do konca novembra nezaplatí celú sumu, vznikne jej hneď 1. decembra povinnosť uhradiť pokutu vo výške 400 miliónov korún (13,3 milióna eur). Spolu tak štát dnes dlhuje už 2,3 miliardy korún.
Ani na pokutu minulotýždňová zmena zákona nemá vplyv. Tá môže prísť do hry len v jednom prípade, ktorý zmluva predpokladá – ak od nej Lemikon sám odstúpi. Potom bude znova platiť súdny rozsudok a peniaze, ktoré už boli vyplatené, sa budú považovať za plnenie podľa rozsudku. Či by štát musel platiť aj zvyšnú prisúdenú časť, by záviselo od mimoriadneho dovolania.
(lf)