BRATISLAVA. Nebudem váhať odvolať ministra výstavby Mariana Janušeka z SNS ani za etické pochybenia, povedal v sobotu v Slovenskom rozhlase premiér Robert Fico.
Ministra však zatiaľ neodvolal, aj keď informácie o tendri za 3,6 miliardy korún zverejnil len na ťažko dostupnej nástenke ministerstva, uchádzalo sa oň jediné konzorcium blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi a v zmluve sú sumy nadhodnotené, niekedy aj o sto percent.
„Nebudem konať na základe tlaku, ktorý vyvíjate, alebo na základe tlaku opozície,“ povedal včera premiér na tlačovej konferencii novinárom. „Nikdy ani opozícia, ani médiá nebudú určovať tempo mojich rozhodnutí,“ tvrdí premiér.
Fico čaká na stanoviská Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu.
Bývalého ministra životného prostredia Jaroslava Izáka z SNS odvolal Fico len pre etické zlyhanie jeho podriadených pri rozdávaní štátnych peňazí.
„Nechajte na mňa, aby som zhodnotil kedy a ako budem konať,“ vyhlásil na otázku, či konanie ministra výstavby Mariana Janušeka z SNS nie je v rozpore s etickými pravidlami.
Ministra chce odvolať opozícia, ktorá už má potrebných tridsať podpisov. Návrh zatiaľ nepodali, zajtra idú na ministerstvo na prieskum.
Fico má svoje pracovné tempo
Ministra životného prostredia Jaroslava Izáka z SNS odvolal za porušenie etických princípov, hoci dotácie prideľované jeho ministerstvom boli v súlade so zákonom.
Janušeka je pripravený odvolať, keď Úrad pre verejné obstarávanie alebo Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) skonštatujú, že bol porušený zákon.
Úrad pre verejné obstarávanie môže rozhodnúť, že tender bol z hľadiska zákona v poriadku. Ten totiž takýto postup umožňoval.
Kedy budú výsledky kontrol, nie je známe. Fico ich čaká do niekoľkých dní, úradníci to však považujú za nepravdepodobné.
Premiér si tiež myslí, že ak by úrady konštatovali porušenie zákona, Janušek odstúpi sám.
Nezrovnalosti v tendri, ktorý je financovaný z eurofondov, už konštatovalo ministerstvo financií.
Hovorca ministerstva Miroslav Šmál však nechcel povedať, čoho sa týkajú.
Opozícia už má zozbieraných tridsať hlasov potrebných na zvolanie mimoriadnej schôdze o Janušekovom odvolaní.
Návrh zatiaľ nepodala. V piatok by mali poslanci na ministerstve uskutočniť prieskum.
Štátni tajomníci tender neriešili
Janušeka za tender nekritizujú ani jeho dvaja štátni tajomníci Martin Glvač (Smer) a Daniel Ács (HZDS).
Glvač vôbec nevedel o tom, že tender prebehne a dozvedel sa o tom vraj z médií. Nepovažuje to za čudné, lebo ministerstvo je podľa neho monokratický orgán. Ako právnik sa nechcel vyjadriť k porušeniu etických pravidiel.
„Dôležité je, čo povie kontrola,“ dodal Glvač.
„Nie som expert na verejné obstarávanie, ale pokiaľ to zákon umožňuje, je skôr problém v zákone ako v postupe výberu metódy,“ povedal Ács.
Jeho stranícky šéf Vladimír Mečiar pritom povedal, že išlo o klientelizmus ako Brno.
„Na jednej strane je systém rozdeľovania prostriedkov z EÚ pomerne zložitý. Na druhej strane musím povedať, že médiá buď nechcú pochopiť niektoré súvislosti, alebo ich zámerne neuvádzajú, čím verejnosť zavádzajú,“ tvrdí tiež Ács.
Zákon nedefinuje, čo je verejne prístupné
Aj keby Janušek zverejnil, že tender bude na nástenke len hodinu, neporušil by zrejme zákon.
BRATISLAVA. Minister výstavby Marian Janušek z SNS zverejnil informácie o 3,6miliardovom tendri na nástenke ministerstva v máji minulého roka. Oznam tam visel šesť dní vrátane soboty a nedele. Nástenku pritom ľuďom nevedia na chodbe ukázať ani pracovníci recepcie ministerstva.
Zákon v čase, keď vyvesili oznam, hovoril len to, že pri podprahovej metóde musí byť výzva publikovaná verejne prístupným spôsobom. Bližšie to nie je špecifikované.
Nástenka na ministerstve nemusí byť prístupná kedykoľvek.
„Názor, že verejne prístupné je iba to, čo je nepretržite prístupné, má svoje racio a nemožno to považovať za názor, ktorý by robil obstarávanie menej transparentným,“ povedal právnik Tomáš Kamenec.
Zákon tiež hovoril, že obstarávateľ by mal urobiť všetko pre to, aby svojím postupom bol čo najtransparentnejší.
(mož)